REKLAMA

Nowe ognisko afrykańskiego pomoru świń na Podkarpaciu! Zebrał się sztab kryzysowy (VIDEO, ZDJĘCIA)

RZESZÓW / PODKARPACIE. O działaniach związanych ze zwalczaniem Afrykańskiego Pomoru Świń w województwie podkarpackim oraz o wystąpieniu choroby w powiecie mieleckim rozmawiali w środę członkowie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Odbyła się też konferencja prasowa dotycząca Afrykańskiego Pomoru Świń.  

DSC_0083-01

W bieżącym miesiącu odnotowaliśmy ognisko Afrykańskiego Pomoru Świń w gospodarstwie w powiecie mieleckim. Ten powiat jest bardzo ważny, ponieważ na jego terenie mamy zlokalizowane największe pogłowie świń. Niezbędne jest więc podjęcie szeregu działań, które w czasie dzisiejszego posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zostały zalecone po to, aby ograniczyć możliwość rozprzestrzeniania się ASF-u na terenie tego powiatu, jak też na teren powiatów sąsiednich – mówiła wojewoda Ewa Leniart.

 

Ognisko ASF nr 2021/8 (ognisko pierwotne) stwierdzono na podstawie wyników badań z 25 czerwca br. w gospodarstwie w miejscowości Książnice (pow. mielecki).

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 roku w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń oraz Rozporządzeniem Delegowanym Komisji z dnia 17 grudnia 2019 roku uzupełniającym rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429, w odniesieniu do przepisów dotyczących zapobiegania niektórym chorobom umieszczonym w wykazie oraz ich zwalczania.

Jak dodała wojewoda, podczas posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zostały omówione dotychczas podjęte i planowane działania w tym zakresie. Podziękowała za pomoc zaangażowanym służbom weterynaryjnym i władzom samorządowym.

 

O rozwiązaniach stosowanych w walce z ASF mówił główny Lekarz Weterynarii Mirosław Weltz.

DSC_0111

Działania muszą być wszechstronne. Jednym z takich rozwiązań będzie poszukiwanie dzików czy też oszacowanie liczby dzików na terenach, gdzie występują ogniska. Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych od niedzieli rozpocznie przeszukiwania w kilku obwodach łowieckich powiatu mieleckiego – przekazał Mirosław Weltz.

– Będzie to działanie, które pozwoli na ustalenie zarówno populacji dzika na tym terenie, jak i lokalizacji tych populacji. Planujemy także grodzenia w obszarach leśnych, akcję informacyjną dla rolników i hodowców. Te działania, jak i czynności do tej pory podjęte przez  inspekcję weterynaryjną z natychmiastowym dochodzeniem epizootycznym dają szansę na zatrzymanie rozprzestrzeniania się choroby. Ważne jest również  przestrzeganie zasad bioasekuracji przez hodowców – podkreślił główny lekarz weterynarii.

 

Aktualną sytuację w regionie przedstawił podkarpacki wojewódzki lekarz weterynarii Janusz Ciołek.

DSC_0120_1

Janusz Ciołek zaznaczył, że od początku roku na terenie naszego województwa odnotowano 104 ogniska choroby występującej u dzików.

Najwięcej przypadków występuje w powiatach lubaczowskim i jarosławskim. Janusz Ciołek podsumował również dochodzenie epizootyczne przeprowadzone w powiecie mieleckim.

 

DSC_0102-01

 

Afrykański pomór świń (african swine fever – ASF) to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików.

W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.

 

Źródło: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

Zdjęcia: Justyna Żuczek

 

30-06-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)