REKLAMA

NOWE OBOSTRZENIA. Premier: Ostatni etap przed narodową kwarantanną! (WIDEO)

|

NOWE OBOSTRZENIA. Premier: Ostatni etap przed narodową kwarantanną! (WIDEO)

POLSKA. Zamknięte sklepy w galeriach handlowych, oprócz sklepów spożywczych, aptek, drogerii i usług; nauczanie zdalne dla uczniów klas I-III; zamknięte placówki kulturalne (kina, teatry muzea); hotele tylko dla klientów w celach służbowych – to najważniejsze nowe obostrzenia, jakie ogłoszono w środę 4 listopada na konferencji premiera Mateusza Morawieckiego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Przechwytywanie_214

Foto: KPRM / Facebook

Liczba zakażeń w Europie przekroczyła 10 milionów przypadków. Druga fala pandemii uderzyła w Europę i Polskę z niebywałą siłą. Dzisiaj zdaje się, że właśnie listopad będzie tym najtrudniejszym miesiącem w czasie pandemii. (…) Pandemia nasila się i dlatego nasza odpowiedź musi być zdecydowana. Kolejne restrykcje są potrzebne. Chronimy przez to służbę zdrowia i ludzi. Dzisiaj blisko 25 tysięcy przypadków to zdecydowanie zbyt dużo, żeby mówić o stabilizacji – poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej konferencji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

To ostatni etap, który może nas uchronić przed wprowadzeniem narodowej kwarantanny. Chcemy maksymalnie spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa w Polsce. Sytuacja jest poważna i wymaga od nas wszystkich zdecydowanych działań – mówił premier.

Nowe obostrzenia dotyczą edukacji, handlu, kultury i branży hotelarskiej (wszystkie zmiany zaczną obowiązywać od soboty, a w przypadku szkół od poniedziałku i potrwają przynajmniej do 29 listopada):

  • Nauka zdalna w klasach 1-3 szkół podstawowych – od 9 listopada do 29 listopada;
  • Przedłużenie nauki zdalnej w klasach 4-8 szkół podstawowych i szkołach ponadpodstawowych – do 29 listopada;  

Uwaga! Dla dzieci medyków i służb mundurowych będzie zapewniona możliwość opieki w szkołach.

Ważne! Każdy nauczyciel będzie miał możliwość zrefinansowania 500 zł kosztów sprzętu elektronicznego niezbędnego do nauki zdalnej.

  • Zamknięcie placówek kultury: teatrów, kin, muzeów, galerii sztuk, domów kultury, ognisk muzycznych – od 7 listopada do 29 listopada;  
  • Hotele dostępne tylko dla gości przebywających w podróży służbowej – od 7 listopada do 29 listopada;
  • Ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych i sklepów wielkopowierzchniowych. Otwarte pozostają punkty usługowe, sklepy z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, artykułami toaletowymi oraz środkami czystości, wyrobami medycznymi i farmaceutycznymi, artykułami remontowo-budowalnymi, artykułami dla zwierząt, prasą;
  • Pozostały handel: w sklepach do 100 m2 – 1 os/10 m2, w sklepach powyżej 100 m2 – 1 os/15 m2 (bez zmian) – od 7 listopada do 29 listopada;
  • Kościoły: 1 os/15m2 – od 7 listopada do 29 listopada.

Obowiązujące obostrzenia na terenie całego kraju (od 7 listopada br.):

El-2SbwWMAEYaA6

Foto: KPRM

Jeżeli epidemia dotknie powyżej 50 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców, to włączamy ten ostry hamulec bezpieczeństwa, ale jeśli przekroczy 75, to będziemy musieli wdrożyć zasady narodowej kwarantanny, czyli rownież ograniczenia w przemieszczaniu się – zaalarmował premier Mateusz Morawiecki.

El-5WCPXEAAycFf
Foto: KPRM

Premier zaapelował też, by w miarę możliwości pracować zdalnie, a protesty organizować w Internecie.

–  Apeluję o pracę zdalną dla wszystkich tych, którzy mogą tę pracę wykonywać z domu (…) Bardzo proszę tych, którzy dalej chcą protestować – protestujcie dalej, ale w internecie, a nie w przestrzeni publicznej. Żeby za dwa tygodnie zaświeciło się światło w tunelu, musimy przestrzegać zasad bezpieczeństwa – zakomunikował Mateusz Morawiecki.

Źródło: KPRM, gov.pl

04-11-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

nowe-obostrzenia-premier-ostatni-etap-przed-narodowa-kwarantanna-wideo-659-00r2kc