REKLAMA

Nowe możliwości laboratorium diagnostyki medycznej WSSE w Rzeszowie

RZESZÓW / PODKARPACIE. W poniedziałek w Rzeszowie Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka przedstawił szczegóły dotyczące rozszerzenia możliwości laboratorium diagnostycznego Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

DSC02837-1200x675
Foto (4): Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

 

Jak poinformował Główny Inspektor Sanitarny, w ostatnim czasie zostały przeznaczone środki  na podniesienie kompetencji inspekcji sanitarnej w zakresie sekwencjonowania, co pozwoli badać mutacje wirusa SARS-CoV-2 i przygotować się na wypadek wzrostu zakażeń.

Aktualnie jesteśmy w fazie budowania takich kompetencji. Pamiętajmy, że pandemia cały czas trwa, pojawiają się mutacje alertowe wirusa, np. mutacja Delta. Dzięki takim metodom jak sekwencjonowanie, dzięki temu, że posiadamy określone informacje, możemy podjąć właściwe działania epidemiczne i w sposób maksymalny ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. W zakresie sekwencjonowania budujemy kompetencje w sześciu laboratoriach, jednym z nich jest właśnie Rzeszów – powiedział minister Saczka.

Chcemy, aby inspekcja sanitarna była gotowa na wykrywanie wszelkich zagrożeń, które mogą zaburzyć bezpieczeństwo zdrowia publicznego – dodał.

 

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podziękowała za zaangażowanie i przypomniała zaangażowanie służb sanitarnych w trudnym czasie pandemii.

DSC02838-1200x679

Nasza sytuacja epidemiczna od pierwszych dni była monitorowana przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną, która w swoim laboratorium realizowała pierwsze badania wymazowe – nie tylko dla województwa podkarpackiego. Od początku tego roku realizowany jest system pullowania, a teraz dodatkowo sekwencjonowania, co pokazuje potencjał nie tylko sprzętowy, ale także ludzki. Wszelkie działania realizowane przez sanepid są prowadzone perfekcyjnie – podkreśliła.

 

Głos podczas konferencji prasowej zabrał również podkarpacki państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Adam Sidor, który przybliżył działania inspekcji podejmowane w związku z realizacją nowego projektu, jakim jest wykonywanie sekwencjonowania genomu SARS-CoV-2 w Laboratorium Diagnostyki Medycznej WSSE.

DSC02854-1200x682

Laboratorium Diagnostyki Medycznej WSSE jako pierwsze w 2020 r. na terenie województwa wprowadziło badania w kierunku rozpoznawania wirusa SARS-CoV-2. Szeroko angażowało się w akcję badania przesiewowego pracowników szkół, przedszkoli i żłobków, ale również badano osoby przebywające w zakładach opieki leczniczej, domach pomocy społecznej, stacjach dializ, hospicjum dla dzieci, zakładach karnych oraz pacjentów szpitali w trybie badań pilnych.

W styczniu 2021 r. zainicjowano wdrożenie nowej techniki badań przesiewowych COVID-19 metodą pulowania próbek. Wojewódzka Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Rzeszowie wdrożyła molekularny nadzór nad COVID-19, który ma celu monitoring krążących na terenie województwa podkarpackiego szczepów wirusa SARS CoV-2.

Dzięki temu możliwa jest ocena częstości występowania wariantów o większej zjadliwości. W ramach tego projektu przekazuje od lutego 2021 r. próbki do sekwencjonowania do NIZP PZH w Warszawie. W marcu 2021 r. rozpoczęto przygotowanie do wprowadzenia nowego zakresu badawczego, dotyczącego włączenia laboratorium do aktywnego wykonywania sekwencjonowania genomu SARS-CoV-2. Od tej pory badania sekwencjonowania będą wykonywane w WSSE w Rzeszowie dla mieszkańców Podkarpacia, jak również, w miarę potrzeb, dla innych województw.

 

Źródło: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

 

06-07-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)