REKLAMA

Nowe miasto na mapie województwa podkarpackiego!

PODKARPACIE. Od 1 stycznia 2021 roku na mapie Polski pojawi się 10 nowych miast. Jednym z nich będzie leżące na Pogórzu Dynowskim Dubiecko.

aguz_prawamiejskie12292020_007
Foto (2): Adam Guz / KPRM

Większość z nich odzyska utracone prawa m.in. w wyniku carskich represji po powstaniu styczniowym. Po zmianach Polska będzie posiadać 954 miasta.

Bardzo się cieszę, że w wielu przypadkach udało się naprawić błędy przeszłości i krzywdy historii. Bo w kilku przypadkach jest to przywrócenie praw miejskich, odebranych jeszcze po powstaniu styczniowym ukazem carskim. Dlatego, że Polacy walczyli o niepodległość. To akt sprawiedliwości dziejowej – powiedział premier Mateusz Morawiecki tuż po wręczeniu aktów nadania statusu miasta włodarzom 10 miejscowości.

W przypadku wszystkich nowych miast, propozycja zmiany statusu uzyskała pozytywne opinie rad gmin i wojewodów. Nadanie statusu miasta było także poprzedzone konsultacjami społecznymi z mieszkańcami.

O nadaniu statusu miasta decyduje m.in. stopień urbanizacji danego terenu. Wszystkie nowe miasta wykazują cechy funkcjonalno-przestrzenne, które przesądzają o ich miejskim charakterze. Większość mieszkańców tych miejscowości utrzymuje się z działalności pozarolniczej. Wniosek rady Gminy Dubiecko o nadanie statusu miasta, w kwietniu tego roku pozytywnie zaopiniowała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

To doskonała i wyczekiwana wiadomość. Za nadaniem Dubiecku statusu miasta przemawiają zarówno względy historyczne, jak i dotychczasowy rozwój społeczno-gospodarczy. Ponadto Dubiecko charakteryzuje miejski układ urbanistyczny, rozwinięta infrastruktura komunalna i zwarte budownictwo mieszkaniowe. Serdecznie gratuluję mieszkańcom – już niebawem – nowego miasta na mapie Polski i Podkarpacia – komentowała decyzję rządu wojewoda Ewa Leniart.

aguz_prawamiejskie12292020_004
Uzyskanie statusu miasta wiąże się m.in. ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. To także szansa na pozyskanie nowych inwestorów, ale też sięgnięcie po fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich.

Cieszę się, że wraz z tą zmianą nadany zostanie pewien impuls rozwojowy. Bo przecież ta zmiana ma czemuś służyć – mówił premier Morawiecki. – Jestem przekonany, że wraz z nadaniami praw miejskich przyjdą nowe inwestycje. W związku z tym też – lepsze perspektywy dla mieszkańców – dodał szef rządu.

Dubiecko (powiat przemyski, woj. podkarpackie) – ponownie odzyska prawa miejskie utracone w wyniku zmian administracyjnych i tworzenia tzw. gmin zbiorowych. Dubiecko był miastem w okresie 1407 r. – 1934 r. Zamieszkiwana przez około 900 mieszkańców miejscowość słynie z położonego nad Sanem Zespołu Zamkowo-Parkowego z zamkiem z XVI wieku, w którym urodził się w 1735 r. Ignacy Krasicki.

Źródło: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie, premier.gov.pl

29-12-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

nowe-miasto-na-mapie-wojewodztwa-podkarpackiego-4679-00r2kc