REKLAMA

Nowe kasowniki w Rzeszowie! Płatność zbliżeniowa zamiast biletu papierowego

RZESZÓW / PODKARPACIE. Zarząd Transportu Miejskiego rozpoczął instalację nowoczesnego systemu kasowników, dzięki którym za przejazd autobusem będzie można zapłacić zbliżeniowo – kartą płatniczą, telefonem lub zegarkiem – bez konieczności posiadania papierowego biletu. Rozwiązanie pierwszym w Polsce wdrożeniem systemu rozliczeń korzystającego z modelu Mass Transit Transaction (MTT).

083427_r0_940

Foto: ZTM Rzeszów

Nowe kasowniki w rzeszowskich autobusach komunikacji miejskiej umożliwią między innymi wprowadzenie inteligentnej taryfy służącej do automatycznego naliczania opłat jedynie za rzeczywiście przejechany przez pasażera odcinek trasy. Pierwsze autobusy z nowoczesnymi kasownikami wyjadą już w styczniu 2020 roku.

Nowe kasowniki, podobnie jak te używane dotychczas, umożliwią korzystanie z tradycyjnych biletów oraz Rzeszowskiej Karty Miejskiej. Nowością będzie możliwość opłacania przejazdu za pomocą zbliżeniowych kart płatniczych lub innych urządzeń z funkcją płatności zbliżeniowych, takich jak smartfon, opaska, czy smartwatch. Dzięki temu pasażerowie będą mieli możliwość opłacenia przejazdu, bez konieczności kupowania papierowego biletu.

Po wejściu do autobusu wystarczy podejść do kasownika i zbliżyć kartę płatniczą lub RKM do kasownika, który automatycznie rozpozna jej rodzaj. Informacja o opłaceniu przejazdu jest zapisywana w systemie biletowym ZTM Rzeszów. W razie kontroli biletów posłuży ona do potwierdzenia, że pasażer posługujący się kartą, opłacił bilet uprawniający do przejazdu. Rozwiązanie umożliwia korzystanie z ulg na przejazdy, które działają tak, jak przy dotychczasowej obsłudze karty RKM.

W pierwszej fazie wdrożenia nowe kasowniki zostaną zainstalowane w 50 pojazdach (tj. 10 x Autosan Sancity 12m, 10 x Solaris Electric 12m, 30 x Solaris Urbino 18m – przegubowy). W kolejnej fazie wdrożenia, która zaplanowana jest na wiosnę 2020 roku nowe kasowniki pojawią się we wszystkich rzeszowskich autobusach, (60 x Mercedes Citaro 12m oraz 20 x Autosan Sancity 10m, oraz 70 autobusach Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Rzeszowie). W kasowniki z funkcją płatności kartą bankową zostanie wyposażonych także 60 nowych autobusów Autosan Suncity 12m, które wejdą do eksploatacji od 2020 roku. Wszystkie autobusy z nowymi kasownikami, podobnie jak same kasowniki będą oznakowane naklejkami z informacją o możliwości płacenia za przejazd kartą.

System instalowany w rzeszowskim ZTM zalicza się do najnowocześniejszych w Europie i docelowo będzie pierwszym w Polsce zastosowaniem na dużą skalę koncepcji Mass Transit Transaction. Pasażerowie zyskają możliwość płacenia za przejazd według inteligentnej taryfy, elastycznie dostosowującej się do trasy przejechanej przez pasażera lub czasu podróży. Kasowniki dostarcza firma R&G z Mielca. Za uruchomienie i integrację systemów odpowiadają firmy Solveo oraz Bee-Tech, a obsługę transakcji gwarantuje eService.

Źródło: eService / informacja prasowa

13-12-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

nowe-kasowniki-w-rzeszowie-00r2kc