REKLAMA

Nowe drogi w Rzeszowie i okolicach [LISTA]

RZESZÓW, REGION / PODKARPACIE. Trwają przygotowania do realizacji nowych inwestycji drogowych na Podkarpaciu. Mowa o odcinkach S19, rozbudowie DK numer 73, budowie drogi ekspresowej S74 i tworzeniu nowych obwodnic w regionie. Inwestycje dotyczą między innymi Rzeszowa i okolic.

24124

Foto: gddkia.gov.pl

Realizację inwestycji drogowych poprzedza złożony i długotrwały proces prac przygotowawczych. Dlatego też budując nowe odcinki dróg, równolegle przygotowujemy kolejne, by płynnie przechodzić do ich realizacji. Na Podkarpaciu aktualnie przygotowujemy m.in. kolejne odcinki S19, drogę ekspresową S74 i nowe obwodnice miast – zapewnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

 

Odcinki S19 w Rzeszowie i okolicach

 • S19 Rzeszów – Barwinek 

W przygotowaniu jest ponad 85-kilometrowy odcinek przyszłej S19 od węzła Rzeszów Południe do granicy państwa w Barwinku. 10 lipca br. podpisana została umowa na realizację w systemie „Projektuj i buduj” odcinka od węzła Rzeszów Południe do węzła Babica. Od początku trwania umowy prowadzone są intensywne prace nad dokumentacją projektową. Trwają również prace geologiczne w zakresie uszczegółowienia rozpoznania podłoża gruntowego.

 • Rzeszów Południe – Babica

10 lipca br. podpisano umowę z wykonawcą robót – spółkami Mostostal Warszawa i Acciona Construccion, działającymi jako spółka cywilna Mostostal Acciona S19 Tunel spółka cywilna. Od początku trwania umowy prowadzone są intensywne prace nad dokumentacją projektową. Trwają również prace geologiczne w zakresie uszczegółowienia rozpoznania podłoża gruntowego. Odcinek ma długość 10,3 kilometra.

 • Babica – Jawornik

Prace przygotowawcze dla odcinka S19 od węzła Babica do Jawornika (z tymczasowym łącznikiem) obecnie znajdują się na etapie przygotowania koncepcji programowej z pełnym rozpoznaniem geologicznym. Stan zaawansowania przygotowania koncepcji wynosi 90 procent. Oddanie całości opracowań projektowych planowane jest na grudzień br., natomiast przetarg na realizację w systemie „Projektuj i buduj” został zaplanowany na II kw. 2021 roku. Ten odcinek S19 będzie miał długość 11,6 kilometra.

Zakres inwestycji dotyczy budowy drogi ekspresowej o przekroju dwujezdniowym po dwa pasy ruchu w każdym kierunku (plus pas awaryjny) wraz z węzłem drogowym Strzyżów – Żarnowa na skrzyżowaniu z DP 1931 R i obiektami inżynierskimi w miejscach przekroczeń przeszkód poprzecznych, budowę MOP Jawornik (w kierunku Rzeszowa), urządzeń BRD, oraz urządzeń ochrony środowiska, przebudowę kolidujących dróg poprzecznych, cieków, a także przebudowę i budowę infrastruktury technicznej.

 

Na Podkarpaciu trwają też przygotowania do realizacji odcinków S19: Jawornik-Domaradz, Domaradz Iskrzynia, Iskrzynia-Miejsce Piastowe, Miejsce Piastowe-Dukla i Dukla-Barwinek.

 

Inne duże zadania drogowe w przygotowaniu

Na etapie opracowania dokumentacji są także kolejne duże zadania drogowe, jak rozbudowa DK73 na odcinku Pilzno – Jasło wraz z budową obwodnic Pilzna oraz Brzostka, Kołaczyc i Jasła, budowa drogi ekspresowej S74 na odcinku Opatów – Nisko oraz rozbudowa drogi ekspresowej S19 na odcinku węzeł Sokołów Małopolski Północ – węzeł Jasionka.

Dla rozbudowy drogi ekspresowej S19 na odcinku węzeł Sokołów Małopolski Północ – węzeł Jasionka o długości około 15 kilometrów polegającej na dobudowie drugiej jezdni, trwa opracowanie koncepcji programowej oraz materiałów do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Aktualnie jesteśmy po zakończeniu akcji informacyjnej i przed posiedzeniem Zespołu Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych oraz Komisji Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych celem oceny koncepcji programowej.

 

drogi w przygotowaniu

Grafika: GDDKiA

 

Obwodnice w przygotowaniu

W ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na Podkarpaciu powstanie osiem nowych inwestycji drogowych, które obecnie są w przygotowaniu. Pięć zadań jest na etapie przetargu, a kolejne w trakcie prac przygotowawczych:

 • obwodnica Kolbuszowej w ciągu DK9 – trwa przetarg na dokumentację, po otwarciu ofert,

 • obwodnica Miejsca Piastowego w ciągu DK28 – trwa przetarg na dokumentację, po otwarciu ofert,

 • obwodnica Nowej Dęby w ciągu DK9 – trwa przetarg na dokumentację, po otwarciu ofert,

 • obwodnica Przemyśla w ciągu DK28/77 – trwa przetarg na dokumentację, po otwarciu ofert,

 • obwodnica Sanoka w ciągu DK84 (II etap) – trwa przetarg na koncepcję programową, po otwarciu ofert.

 • obwodnica Brzostka i Kołaczyc w ciągu DK73 – trwa postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych warunkowanych,

 • obwodnica Jasła w ciągu DK73 – trwa postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych warunkowanych,

 • obwodnica Pilzna w ciągu DK73 – trwa postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych warunkowanych.

 

Źródło: GDDKiA Oddział w Rzeszowie

18-11-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

 • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
 • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
 • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

nowe-drogi-w-rzeszowie-i-okolicach-lista-3682-00r2kc