REKLAMA

Nowa zabudowa na Zalesiu? Mieszkańcy są oburzeni. Dziś spotkają się z Wojciechem Buczakiem

Mieszkańcy osiedla Zalesie nie zgadzają się z planami budowy wielopiętrowych budynków na ulicy Spacerowej. We wtorek w tej sprawie odbędzie się spotkanie z kandydatem na prezydenta Rzeszowa – Wojciechem Buczakiem.

IMG_20170328_120821_1

Foto: materiał nadesłany

Urząd Miasta wydał decyzję o warunkach zabudowy dla 5 budynków wielorodzinnych o wysokości 16-19 metrów w bezpośrednim sąsiedztwie domów jednorodzinnych na osiedlu Zalesie przy ul. Spacerowej. Decyzja została zaskarżona przez Stowarzyszenie „Spacerówka” do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Kandydat na prezydenta Rzeszowa – Wojciech Buczak, zorganizował w tej sprawie spotkanie. Odbędzie się ono we wtorek (21 sierpnia 2018 r.) o godz. 17.00 w remizie strażackiej przy ul. Robotniczej.

Wybudowanie kilkunastometrowych budynków wielorodzinnych w bezpośrednim sąsiedztwie kilkumetrowych budynków jednorodzinnych, spowoduje utrudnienia w dostępności światła słonecznego, a także utrudni komunikację w obrębie drogi wewnętrznej czyli ul. Spacerowej. Już teraz kierowcy mają problem z poruszaniem się po tej wąskiej ulicy. Urząd Miasta w ogóle zdaje się tym nie przejmować choć Wydział Architektury potwierdza, że zgodnie z treścią informacji Miejskiego Zarządu Dróg z dnia 09.04.2018 r., że droga wewnętrzna tj. ul. Spacerowa nie posiada wymaganych przepisami parametrów i na chwilę obecną nie zapewnia odpowiednich warunków komunikacyjnych, nawet istniejącej już zabudowie jednorodzinnej.

Domy położone poniżej planowanej inwestycji już są zalewane i podtapiane podczas ulewnych deszczy (teren inwestycyjny znajduje się na szczycie wzgórza), a zgodnie z wnioskiem inwestora „deszczówka” z zabetonowanego „blokowiska” ma być odprowadzana „po gruncie”, czyli będzie zalewać domy jednorodzinne i szeregówki usytuowane poniżej;

Obszar, na którym mają powstać bloki znajduje się w obrębie Pogórza Dynowskiego – regionu mocno zagrożonego osuwiskami, w granicach którego występuje zjawisko ruchów geodynamicznych. W szeregu opracowań Urzędu Miasta Rzeszowa dotyczących uwarunkowań środowiska przyrodniczego, podkreślany jest fakt osuwiskowego charakteru tych terenów oraz rekomendowana jest rzadka niska zabudowa jednorodzinna. Tymczasem Wydział Architektury wydaje decyzje o warunkach zabudowy dla wysokich budynków wielorodzinnych (6 – 8 kondygnacji).

Obecnie na wzgórzu nad ul. Spacerową toczy się kilka postępowań administracyjnych dot. wydania warunków zabudowy dla wysokich budynków wielorodzinnych. Dwie  inwestycje już powstają, choć bloki nie mają bezpośredniego dostępu do drogi publicznej, a deweloper rozpoczął ich budowę, nie mając pozwolenia wodno-prawnego i zlikwidował rów, doprowadzając tym samym do zalewania działek sąsiadujących z inwestycją.

W przekonaniu stowarzyszenia „Spacerówka”, decyzje o warunkach zabudowy oraz pozwolenia na budowę, wydawane przez Wydział Architektury w Rzeszowie są niezgodne z obowiązującymi zasadami prawa budowlanego, wprowadzają chaos architektoniczny, a co najważniejsze ten “pseudo rozwój Miasta” utrudnia życie większości mieszkańców Rzeszowa, powodując m.in. paraliż komunikacyjny na ulicach.

Źródło: materiał nadesłany

21-08-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

nowa-zabudowa-na-zalesiu-mieszkancy-sa-oburzeni-dzis-spotkaja-sie-z-wojciechem-buczakiem-8597