REKLAMA

Nowa karetka neonatologiczna dla KSW nr 2 w Rzeszowie

RZESZÓW / PODKARPACIE. Do Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie trafi nowoczesny ambulans neonatologiczny. Jego koszt to 1,1 miliona złotych, z czego 880 tysięcy złotych sfinansuje Prezes Rady Ministrów, w ramach dotacji celowej z budżetu państwa. Premier Mateusz Morawiecki osobiści wręczył symboliczny czek. 

02 (1)

Foto: Anna Magda / Biuro Prasowe UMWP

 

To wysokospecjalistyczna karetka z dopasowanym wyposażeniem dla noworodków. W wielu częściach Podkarpacia zdarzają się trudne przypadki porodowe, które będą one trafiały do naszego szpitala, gdyż mamy wyspecjalizowaną kadrę lekarską – mówił marszałek Władysław Ortyl podczas spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim, który przekazał symboliczny czek na zakup wspomnianej karetki.

Ambulans trafi do Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie. Jego koszt to 1,1 miliona złotych, z czego 880 tysięcy złotych sfinansuje Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki w ramach dotacji celowej z budżetu państwa. Resztę kosztów zakupu, czyli kwotę 220 tyś. zł zostanie dofinansowane ze środków szpitala oraz środków budżetu województwa. Karetka zacznie swoją pracę końcem 2021 roku.

 

Ambulans neonatologiczny jest podstawowym elementem do zapewnienia całodniowej gotowości zespołu transportowego noworodkowego „N”. Różni się od zwykłego ambulansu wyposażeniem, który składa się ze specjalistycznego inkubatora na podstawie z zawieszeniem hydropneumatycznym, dzięki któremu ograniczone są wstrząsy podczas transportu wcześniaków i noworodków oraz kompletem sprzętu medycznego, w tym m.in. respiratora transportowego, pomp infuzyjnych, nawilżaczy i kardiomonitora.

Zakup karetki to kluczowa sprawa dla stworzenia Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka funkcjonującym przy KSW nr 2. Była to istotna potrzebna, gdyż do tej pory mam na Podkarpaciu tyko dwie takie karetki, z której jedna ze względu na swój przebieg została usunięta z użycia, dlatego jest to istotny zakup z punktu widzenia naszych najmłodszych pacjentów – powiedziała wojewoda Ewa Leniart.

 

Wyjazdowy zespół sanitarny typu „N” udziela świadczeń noworodkom i wcześniakom w stanie zagrożenia życia i zdrowia. Zakres pomocy obejmuje pomoc doraźną i transport sanitarny. Zapewnienia bezpieczny transport najmłodszych pacjentów z ciężkimi schorzeniami z poważnymi wadami wrodzonymi wymagającymi specjalistycznej diagnostyki i leczenia z oddziałów macierzystych do klinik specjalistycznych zlokalizowanych np. w Krakowie, Warszawie, Katowicach.

 

Źródło: Anna Magda / Biuro Prasowe UMWP

18-05-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)