REKLAMA

Niezapomniany smak i brzmienie Kresów (ZDJĘCIA)

LUBACZÓW / PODKARPACIE. 2 sierpnia odbył się Festiwal Kultur i Kresowego Jadła w Baszni Dolnej. Impreza zgromadziła tysiące miłośników pysznego Kresowego Jadła oraz ludowej muzyki.

Gospodarzem festiwalowej sceny został profesor Stanisław Górka, aktor filmowy i teatralny. Tego dnia zagrał zespół Viňančan z miejscowości Vinne na Słowacji. Swój niepowtarzalny talent we wspólnym programie przedstawiły Zespół Śpiewaczy Niespodzianka oraz ZPiT KRESY. Późnym popołudniem pod sceną zebrały się spore tłumy, a wszystko za sprawą lubelskiej Rokiczanki, która wykonała utwory takie jak: „Lipka”, „W moim ogródecku” i „To i Hola”. Tuż po zachodzie słońca zabrzmiały gitary, w głośnikach można było usłyszeć głos Dominiki Gawędy. W Baszni Dolnej koncertował zespół Blue Cafe, z którym goście bawili się do późnych godzin nocnych.

Oczywiście przez cały dzień nie brakowało pysznego Kresowego Jadła oraz wielu produktów regionalnych. Pod czujnym okiem przewodniczącego komisji konkursowej- znanego kucharza Jakuba Kuronia odbył się konkurs Kresowego Jadła, z kolei Pani Bernadeta Dżugan– Dyrektor Agencji Rynku Rolnego w Rzeszowie, stanęła na czele komisji konkursu na Najlepszą potrawę regionalna na bazie miodu.

Wśród festiwalowiczów krążyli szczudlarze, skupiając uwagę najmłodszych, do zebranych uśmiechały się dziewczyny z Pin Up, a co chwila w tle słychać było Pana Tadzia poruszającego najstarszą w Polsce katarynkę. Dzieci bawiły się zarówno na placu zabaw, jaki i pod namiotami Unii na widelcu – gdzie czekały na nich quizy i zabawy związane z Unią Europejską. Prawdziwą furorę zrobił balon wznoszący się nad placem. Kolejka do kosza była ogromna, a wrażenia po wzlocie niezapomniane.

Organizatorami wydarzenia byli Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Wójt Gminy Lubaczów.

07-08-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

niezapomniany-smak-i-brzmienie-kresow-zdjecia