REKLAMA

NIEDZIELA. Demonstracja klimatyczna w Rzeszowie!

RZESZÓW / PODKARPACIE. W niedzielę 15 grudnia o godzinie 14:00 pod rzeszowskim ratuszem odbędzie się manifestacja pod nazwą “A co z nami?”. Wezmą w niej udział osoby sprzeciwiające się ignorowaniu spraw związanych z klimatem.

 

Nasza demonstracja będzie spontaniczna i symboliczna. Demonstrację rozpoczniemy od krótkiego wstępu, po nim będzie chwila otwartej mównicy, na której każdy będzie mógł dodać od siebie kilka słów! Następnie będziemy rozdawać taśmę, która posłuży nam do symbolicznego zamknięcia ust. Wtedy też zamilkniemy, bez żadnego skandowania, w ciszy, z transparentami, staniemy przed ratuszem. Pamiętajcie o tym, żeby ubrać się ciepło, bo będziemy chwilę stać (około 15 minut). Zachęcamy wszystkie osoby, które będą w nim uczestniczyć do przynoszenia transparentów nawiązujących do akcji, oraz do zasłaniania ust, by pokazać, że jesteśmy uciszani. Zachęcamy także do ubrania się na demonstrację na czarno, jako symbol żałoby za szansą, którą zadeptano. Zabierzcie ze sobą rodzinę, znajomych, przyjaciół i widzimy się o 14:00 pod ratuszem – informuje Młodzieżowy Strajk Klimatyczny Rzeszów.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli spotkał się w czwartek z przywódcami państw członkowskich UE. Na szczycie w Brukseli państwa te zobowiązały się do osiągnięcia przez Unię Europejską neutralności klimatycznej do 2050 roku. Szef RE Charles Michel poinformował, że Polska potrzebuje więcej czasu w tej sprawie i dodał, że Rada Europejska powróci do tematu na szczycie w czerwcu 2020 roku.

Nauka mówi jasno, że jeżeli chcemy mieć jakiekolwiek szanse na powstrzymanie katastrofy klimatycznej to cały świat musi być neutralny klimatycznie najpóźniej do 2050 roku. Osiągniecie tego stanu dopiero za 30 lat gwarantuje nam jedynie 50 procent szans na nie przekroczenie punktów krytycznych. W wypadku ich przekroczenia nie będziemy w stanie powstrzymać mechanizmów zmian klimatycznych. Premier Morawiecki wczoraj zaproponował, że Polska osiągnie ten stan dopiero w roku 2070. Tak jawnego zignorowania faktów, nie słyszeliśmy od dawna – informują organizatorzy protestu na facebookowym wydarzeniu.

Eksperci komentują, że polityka klimatyczna Polski wchodzi w sferę science fiction. Takimi decyzjami Premier odbiera nam szanse na bezpieczną przyszłość. Konsekwencjami tych decyzji będą m.in. fale upałów czy nieprzewidywalne wahania pogody. Taka postawa Premiera, prowadzi do zachwiania gospodarki i postawienia w obliczu niebezpieczeństwa nasze społeczeństwo – dodają organizatorzy.

Źródło: facebook.com/events/485134332361515

15-12-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

niedziela-demonstracja-klimatyczna-w-rzeszowie-554-00r2kc