REKLAMA

Nie żyje Adam Skomra – wieloletni działacz PZM i Automobilklubu Rzeszowskiego

RZESZÓW / PODKARPACIE. W wieku 90 lat zmarł Adam Skomra – wieloletni działacz Polskiego Związku Motorowego i Automobilklubu Rzeszowskiego. Za swoją działalność zawodową i społeczną odznaczony został wieloma odznaczeniami związkowymi, resortowymi i państwowymi.

Skomra-Adam-veb

Foto: automobilrzesz.pl

Adam Skomra od młodzieńczych był lat związany z motoryzacją. Po ukończeniu studiów podjął w 1952 roku pracę w budownictwie i został działaczem sekcji żużlowej Klubu Sportowego „Budowlani” w Rzeszowie. Od 1953 r. przez wiele kadencji był Członkiem Zarządu Okręgowego PZM, w tym przez blisko 30 lat jako Wiceprezes tego Zarządu koordynował działalność w zakresie sportów motorowych. Przez trzy kadencje, to jest w latach 1988 – 1999, uczestniczył w pracach Zarządu Głównego PZM, będąc jego członkiem.

W 1958 roku przy jego udziale reaktywowana została działalność Automobilklubu Rzeszowskiego, w którym najwięcej czasu, energii i społecznego działania poświęcił sportom samochodowym. Przez kilkadziesiąt lat organizował konkursowe jazdy samochodem, będące podstawą do uzyskania sportowych licencji samochodowych i miały wpływ na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W 1962 r. należał do ścisłej grupy organizatorów Eliminacji Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

W 1965 roku przygotowywał i koordynował organizację odcinka Rajdu Monte Carlo, przebiegającego przez rzeszowszczyznę. W kolejnych latach, jako komandor wielu ogólnopolskich rajdów i wyścigów (Rajdy „Stomil”, Rajdy „Stara”, Rajdy Rzeszowskie, Bieszczadzkie Wyścigi Górskie, Wyścig „Europolu”), zawsze zabiegał o perfekcyjne przygotowanie oraz o sprawny i bezpieczny ich przebieg.

Dzięki jego inicjatywie i zabiegom organizacyjnym od 1999 roku – po kilkunastoletniej przerwie – organizowany jest corocznie Rajd Rzeszowski. Jako dyrektor tych imprez w latach 1999 – 2000, a później Członek Komitetu Organizacyjnego, przyczynił się wydatnie do rozwoju oraz podniesienia rangi Rajdu Rzeszowskiego do Mistrzostw Polski i Mistrzostw Europy w rajdach samochodowych.

Przyjęte na siebie zadania realizował z pełnym zaangażowaniem, dając przykład młodszym kolegom, których profesjonalnie przygotowywał do pełnienia różnego rodzaju funkcji organizacyjnych i sportowych. Tym samym wyrażał on troskę o przyszłość Automobilklubu Rzeszowskiego oraz Polskiego Związku Motorowego.

W 2011 roku Krajowy Zjazd Delegatów PZM nadał mu Godność Członka Honorowego Polskiego Związku Motorowego.

Uroczystości pogrzebowe Adama Skomry odbędą się w środę, 17 kwietnia, na cmentarzu Wilkowyja w Rzeszowie i rozpoczną się żałobną mszą świętą o godz. 12:30 w Kaplicy Cmentarnej.

Źródło: automobilrzesz.pl

16-04-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

nie-zyje-adam-skomra-wieloletni-dzialacz-pzm-i-automobilklubu-rzeszowskiego-5595-00r2kc