REKLAMA

Nie każdy wie, co znaczy “osiedlowe”

RZESZÓW. Regulamin Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2016 jest na finiszu, ale uwag nie brakuje. Czasu jest coraz mniej, ale ma być perfekcyjnie.

Kilka dni temu odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne z mieszkańcami w sprawie ostatecznego kształtu regulaminu RBO.

Zwiększyliśmy kwotę na osiedla do 2 500 000 zł przy limicie do 150 000zł, co daje co najmniej 16 zadań – mówi Waldemar Kotula będący członkiem komisji doraźnej ws. RBO. – Dalej pojawiały się głosy, że małe osiedla nie mają szans. Padły uwagi, żeby doprecyzować, co jest zadaniem miejskim, a co osiedlowym – dodaje.

Jak twierdzi, określenie tego nie jest trudne. Jako przykłady zadań miejskich podaje inwestycje takie jak skatepark, budowę ścieżki rowerowej czy inwestycje na Żwirowni, bo “korzysta z tego większość mieszkańców”. Osiedlowe zadania, to np. remont drogi wewnątrz osiedla albo budowa parku zabaw.

Rady Osiedli w dalszym ciągu mają wątpliwości, czy taki podział zadań zda egzamin.

rzeszow_05

Zaproponowany regulamin zakłada wydzielenie trzech kategorii zadań.

Kategoria I obejmowałaby zadania dotyczące budowy, modernizacji lub remontu infrastruktury miejskiej, czyli takie, które zaspokajają potrzeby więcej niż jednego osiedla. Koszt jednego zadania nie mógłby przekroczyć 1,5 mln zł.

Kategoria II obejmowałaby zadania dotyczące budowy, modernizacji lub remontu infrastruktury osiedlowej. Te zadania miałyby bezpośrednio odnosić się do potrzeb konkretnego osiedla. Koszt zadania także został ograniczony, ale do 150 tys. zł.

Kategoria III – działania o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym.

Podstawowym kryterium byłoby uniemożliwienie dzielenia zadań na mniejsze części, tzn. zgłoszone zadanie będzie musiałoby możliwe do realizacji w ciągu jednego roku bez konieczności wprowadzania dodatkowych środków w latach następnych.

Proponowany harmonogram:

17 lutego – 10 czerwca: publiczne dyskusje mieszkańców – spotkania konsultacyjne i informacyjne z udziałem członków komisji
1 – 30 kwietnia: zgłaszanie propozycji zadań
1 – 31 maja: weryfikacja zgłoszonych propozycji
1 – 10 czerwca: przygotowywanie listy zadań do głosowania-
11 – 30 czerwca: głosowanie mieszkańców na projekty
do 20 lipca: ogłoszenie listy zadań RBO do realizacji na 2016 r.

16-03-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

nie-kazdy-wie-co-znaczy-osiedlowe