REKLAMA

Nie będzie limitów w leczeniu onkologicznym

PODKARPACIE. Rośnie liczba chorych na raka. W tym roku na Podkarpaciu jest to 7 tyś. chorych osób a według specjalistów liczba ta będzie wzrastać. W związku z tym minister zdrowia obiecał zniesienie limitów w leczeniu onkologicznym.

Według statystyk ok. 7 tyś. osób choruje co roku na raka na Podkarpaciu. Niestety, jak szacują naukowcy liczba ta będzie rosnąć i przewidują, że w 2020 r. na raka w województwie podkarpackim zachoruje aż 11 tyś. mieszkańców.

Przyczyną zwieszenia liczby chorych jest przede wszystkim to, że żyjemy coraz dłużej, przez co zmutowane komórki mają więcej czasu, aby spowodować chorobę.

W piątek minister zdrowia przedstawił pomysły, jak ulżyć chorym na raka. Zaproponował on m.in. zniesienie limitów w leczeniu onkologicznym. Całkowity czas od podejrzenia nowotworu, do rozpoczęcia terapii ma nie przekroczyć 9 tygodni.

pills-1023897-m

ZDJ.: sxc.hu

Każdy pacjent będzie mógł liczyć na indywidualną ścieżkę leczenia i znajdzie się pod opieką konsylium lekarskiego. Chory otrzyma specjalną kartę będącą przepustką i skierowaniem do wszystkich gabinetów specjalistycznych i oddziałów. Specjaliści otrzymają „dodatkowe finansowanie” za wszystkich pacjentów kierowanych przez lekarza rodzinnego w ramach tzw. szybkiej terapii onkologicznej.

W 2013 roku na onkologię z kasy podkarpackiego NFZ wydano około 142 mln zł. W tym roku pula ma przekroczyć 160 mln zł.

Jeśli chodzi o kobiety, to na Podkarpaciu najczęściej chorują one na raka piersi (19%).  Kolejne miejsca zajmuje trzon macicy (10%), jelito grube (10%), rak skóry (9%), płuco (6%), jajnik (5%).  Z kolei mężczyźni najczęściej chorują na raka płuc (19%),  prostaty (14%), jelita grubego (12%), skóry (7%), pęcherza moczowego (7%), żołądka (6%).

Warto jednak pamiętać o tym, jak wielkie znaczenie ma nasz sposób życia. Powinniśmy unikać palenia papierosów, czy tłustego jedzenia. Chwile spędzone przed telewizorem powinniśmy zamienić na aktywny sposób spędzania czasu.

24-03-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

nie-bedzie-limitow-w-leczeniu-onkologicznym