REKLAMA

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowie (PROGRAM)

RZESZÓW / PODKARPACIE. 1 marca od 2011 roku w całej Polsce obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Rzeszowie główne uroczystości odbędą się przed Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

01_6

Foto: Michał Mielniczuk / Biuro Prasowe UMWP 

1 marca 2020 roku obchodzić będziemy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który jest poświęcony żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Żołnierze Wyklęci, Niezłomni tworzyli polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne. Był to ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce.

W Rzeszowie uroczyste obchody rozpoczną się o godzinie 13:30 mszą świętą w kościele farnym pod wezwaniem świętego Wojciecha i Stanisława, następnie przemarsz pod Pomnik Pamięci Żołnierzy Wyklętych, gdzie o godzinie 14:40 odbędą się uroczystości rocznicowe: odegranie Hymnu Państwowego, przemówienia, Apel Pamięci, salwa honorowa, składanie wieńców i wiązanek, odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Organizatorami uroczystości są: ŚZŻAK Okręg Podkarpacki, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej, 21. Brygada Strzelców Podhalańskich, Urząd Miasta Rzeszowa.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w 2011 roku ustanowił polski parlament „w hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.

Pomysł ustanowienia święta w terminie 1 marca wysunął ówczesny prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”.

Źródło: IPN Rzeszów

01-03-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

narodowy-dzien-pamieci-zolnierzy-wykletych-w-rzeszowie-program-2251-00r2kc