REKLAMA

Narodowa Kwarantanna! Nowe obostrzenia po świętach

POLSKA, PODKARPACIE. Od 28 grudnia 2020 do 17 stycznia 2021 roku obowiązywać będą kolejne obostrzenia. Nowe ograniczenia dotyczą m.in. działalności hoteli, stoków narciarskich i galerii handlowych.

pixabay-obstrzenia

Foto: pixabay.com

Od 28 grudnia do 17 stycznia ogłaszamy kwarantannę narodową – ogłosił w czwartek 17 grudnia na konferencji w KPRM minister zdrowia Adam Niedzielski.

Galerie handlowe i hotele

Do 17 stycznia wprowadzone będą między innymi ograniczenia w funkcjonowaniu hoteli. Usługi hotelarskie będą mogły być prowadzone m.in. dla: medyków, załóg samolotów, kierowców transportu drogowego, żołnierzy, czy zawodników i trenerów w czasie zgrupowań. Funkcjonować mogą hotele robotnicze lub te dla pracowników sezonowych.

Do 17 stycznia w obiektach handlowych o powierzchni powyżej dwóch tysięcy metrów kwadratowych będzie obowiązywał zakaz handlu detalicznego, wyjątkiem są: sklepy spożywcze, apteki, drogerie, księgarnie, sklepy zoologiczne, budowlane, meblowe, z akcesoriami samochodowymi, czy usługami telekomunikacyjnymi.

Stoki i siłownie zamknięte

Według rozporządzenia, zakazana jest wciąż działalność usługowa związana z poprawą kondycji fizycznej. Do 17 stycznia 2020 roku nie można będzie prowadzić działalności związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej, ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 93.0, w której mieści się między innymi obsługa stoków narciarskich.

Ponadto załatano też lukę prawną, którą wykorzystywały siłownie i kluby fitness. Do 17 stycznia obowiązywać będzie zakaz funkcjonowania basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness, z wyłączeniem tych, które działają w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz tych przeznaczonych dla pacjentów lub udostępnianych zawodnikom kadry narodowej polskich związków sportowych.

Ograniczenia przemieszczania

Od dnia 31 grudnia 2020 r. od godz. 19.00 do dnia 1 stycznia 2021 r. do godz. 6.00 na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej przemieszczanie się osób przebywających na tym obszarze jest możliwe wyłącznie w celu:

1) wykonywania czynności służbowych lub zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej;
2) zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego – czytamy w rozporządzeniu.

Jak poinformował w niedzielę 27 grudnia premier Mateusz Morawiecki, nie zostanie w tym czasie wprowadzona godzina policyjna. – W sylwestra apelujemy o to, żeby spędzić go w gronie kameralnym. Bardzo gorąco apelujemy o nieprzemieszczanie się, nieużywanie fajerwerków, żeby ten sylwester minął spokojnie – oświadczył podczas konferencji w KPRM premier Mateusz Morawiecki.

Kwestia szczepień i kwarantanny – przywileje dla zaszczepionych

W rozporządzeniu podano również, że osoby zaszczepione przeciw COVID-19 nie będą już wliczane do limitu pięciu osób, jakie mogą brać udział w zgromadzeniach. Dodatkowo, jeżeli nasz domownik zakazi się koronawirusem, to osoba zaszczepiona, która z nim mieszka nie będzie musiała przechodzić kwarantanny. Taki przywilej będą mieli również ozdrowieńcy.

Osoby zaszczepione nie będą też musiały odbywać kwarantanny po przekroczeniu granicy UE oraz po przyjeździe z krajów strefy Schengen do Polski.

Nowe rozporządzenie reguluje też kwestie kwarantanny po przyjeździe do Polski – musi poddać się 10-dniowej kwarantannie. Nie będzie to dotyczyło osób, które zostały zaszczepione przeciw Covid-19.

Pełna treść rozporządzenia opublikowanego 21 grudnia 2020 roku jest dostępna TUTAJ

Przedłużone zostają dotychczasowe zasady i ograniczenia:

 • Zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie),
 • Ograniczenia w transporcie zbiorowym: 

– 50% liczby miejsc siedzących, albo

– 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.

 • Ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego – max. 1 os./15 metrów kwadratowych,
 • udział w zgromadzeniach – max. 5 osób,
 • zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji,
 • zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki,
 • ograniczenie w sklepach – max. 1 osoba na 15 metrów kwadratowych,
 • godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00,
 • zamknięte restauracje. Posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz,
 • żłobki i przedszkola funkcjonują bez zmian,
 • salony fryzjerskie i kosmetyczne działają w reżimie sanitarnym.

Pozostałe ograniczenia, które obowiązywały ulegają przedłużeniu.

Źródło: red., Dziennik Ustaw RP, gov.pl

28-12-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

 • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
 • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
 • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

narodowa-kwarantanna-nowe-obostrzenia-po-swietach-9869-00r2kc