REKLAMA

Najczęstsze awarie kotłów gazowych

Kotły gazowe narażone są na ciągłą eksploatację, dlatego też niektóre ich elementy mogą ulec awarii. Tego rodzaju kotły grzewcze są najczęściej wybieranym rozwiązaniem do domu ze względu na wygodę użytkowania, ekologię oraz ekonomię. Przy tym jednak awarie kotłów gazowych są groźne dla pracy całej instalacji, a ich naprawa generuje wysokie środki. Jakie awarie kotłów gazowych występują najczęściej? Dowiedz się z artykułu.

Awarie kotłów gazowych – jakie występują najczęściej?

Kotły gazowe są doskonałym rozwiązaniem grzewczym dla wielu domów i mieszkań. Instalacja gazowa jest cichym, łatwym w obsłudze rozwiązaniem, które do tego jest dość ekonomiczne i ekologiczne. Najdroższym elementem instalacji gazowej jest właśnie kocioł. Chociażby z tego powodu należy o niego dbać i szybko reagować, gdy pojawią się niepokojące sygnały. Większość awarii kotłów gazowych można w szybki sposób skorygować i naprawić. Niestety, zaniechanie koniecznych napraw usterek może doprowadzić do poważnych uszkodzeń.

Piece gazowe dzielą się na jedno- i dwufunkcyjne. Pierwszy nie jest wyposażony w wymiennik ciepła, który podgrzewa wodę. Natomiast drugi model posiada taką opcję. W przypadku pojawienia się awarii kotła gazowego w piecu jedno- czy dwufunkcyjnym niezbędne jest wyłączenie wody w całym pionie. Jakie awarie kotłów gazowych występują najczęściej?

  • Niedrożność filtra gazowego
  • Zapowietrzenie instalacji gazowej
  • Zablokowany zawór zasilający

Aby uniknąć tych problemów, niezbędne jest cykliczne przeprowadzanie przeglądów pieca gazowego. Trzeba wykonywać je dla własnego bezpieczeństwa oraz kontroli podzespołów, które potencjalnie mogą ulec awarii kotła gazowego. Częstotliwość serwisu kotła gazowego zazwyczaj określona jest przez producenta.

Sprawdzonych serwisantów kotłów gazowych znajdziesz na: https://fixly.pl/kategoria/serwis-piecow-i-kotlow

Awarie kotła gazowego – charakterystyka

Powyższe usterki w kotle gazowym można szybko zdiagnozować. Na przykład, gdy problemem jest niedrożność filtra gazowego, to ta zazwyczaj objawia się brakiem ciepłej wody. Tutaj można spróbować samodzielnie go wyczyścić (kierując się instrukcją udostępnioną przez producenta) lub wezwać do pomocy specjalistę. Przy okresowych przeglądach filtr również jest czyszczony.

Zapowietrzenie kotła gazowego to kolejna z awarii występujących w kotłach dwufunkcyjnych. Najczęściej objawia się tym, iż kaloryfery są zimne, mimo iż z kranów leci gorąca woda. Tutaj niezbędne jest odpowietrzenie urządzenia. Tę czynność można wykonać samodzielnie, jednak mniej doświadczone osoby powinny zgłosić się do serwisu kotłów gazowych.

Częste awarie kotłów gazowych wynikają również z niepoprawnych ustawień urządzenia. Przez co mogą następować częste wyłączenia pieca gazowego czy pojawiać się zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura. W tym przypadku również najlepiej skontaktować się ze specjalistą, aby ten dokonał prawidłowych ustawień w konfiguracji pieca gazowego.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

05-05-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook