REKLAMA

Na Uniwersytecie Rzeszowskim otwarto Centrum Symulacji Medycznej! (FOTO)

RZESZÓW / PODKARPACIE. 20 lutego 2020 roku oficjalnie otwarto Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dzięki nowemu sprzętowi, studenci będą uczyli się przyszłego zawodu w warunkach jak najbardziej zbliżonych do realnych.

86977209_2072109752935167_4527507451154530304_o

Foto: Uniwersytet Rzeszowski / Facebook

Centrum Symulacji Medycznej jest częścią Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego mieszczącą się przy ulicy Warszawskiej 26 a, w dawnym budynku Instytutu Fizjoterapii. W chwili obecnej, dzięki dotacjom władz miasta Rzeszowa oraz Marszałka Województwa Podkarpackiego, obiekt został częściowo zaadaptowany i wyposażony w nowoczesny sprzęt medyczny, szkoleniowy oraz system audio-video

W Centrum Symulacji Medycznej II piętro przystosowano do kształcenia praktycznego pielęgniarek i położnych. Powstały sale symulacyjne niskiej, pośredniej i wysokiej wierności. Obecnie w ramach wdrożenia projektu SIMhealth w Centrum Symulacji Medycznej powstały sale przeznaczone między innymi do: opieki położniczej, opieki pielęgniarskiej, sala do ćwiczeń umiejętności pielęgniarskich, sala do ćwiczeń umiejętności położniczych – sala porodowa, czy też sala do kształtowania umiejętności technicznych.

87230311_2072109782935164_6727132865416396800_o

Foto: Uniwersytet Rzeszowski / Facebook

Sale wysokiej wierności zostały wyposażone w niezbędny nowoczesny sprzęt medyczny, czyli: defibrylatory, respiratory, kardiomonitory oraz zaawansowane technologicznie symulatory pacjentów w różnym wieku. Symulatory te dają możliwość wykonywania badań w czasie rzeczywistym, prezentując różne funkcje fizjologiczne, reakcje na bodźce, zmiany osłuchowe, a przez to również możliwość wywołania różnego rodzaju objawów chorobowych według ułożonego scenariusza symulacyjnego. W sali opieki położniczej wyposażonej w zaawansowany symulator porodowy studenci mają możliwość doskonalenia umiejętności praktycznych techniki odbioru porodu. Sale pośredniej i niskiej wierności wyposażone są fantomy oraz trenażery mające na celu doskonalenie umiejętności technicznych.

Sale symulacyjne, dzięki wyposażeniu w system audio-video, umożliwiają rejestrowanie scenariuszy symulacyjnych. Tak nagrana sesja symulacyjna następnie jest szczegółowo omawiana z uczestnikami symulacji w salach przygotowanych do debriefingu – omówienia i analizy zajęć, wyposażonych w sprzęt multimedialny. Oprócz tego, Centrum posiada także sale przystosowane do przeprowadzenia egzaminu OSCE – Obiektywny strukturyzowany egzamin kliniczny (Objective Structured Clinical Examination). Egzamin OSCE jest to egzamin, który pozwala ocenić stopień osiągnięcia efektów kształcenia w zakresie umiejętności praktycznych zdobytych w całym toku studiów.

DSC07744 (1)

Foto: Uniwersytet Rzeszowski

W ramach projektu WCSM w najbliższym czasie zostaną zaadoptowane i wyposażone I piętro oraz parter, dając możliwość kształcenia także kierunku lekarskiego w wyspecjalizowanych salach, jak na przykład pracownia do nauki umiejętności chirurgicznych, czy pediatryczna sala szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR). Remontowi zostanie poddana także kondygnacja na poziomie -1 (piwnice), gdzie znajdować się będzie między innymi sala środowiskowa i symulator karetki, umożliwiający odtworzenie warunków działania zespołu karetki oraz różnych warunków środowiskowych.

Celami projektu są: podniesienie jakości praktycznego kształcenia studentów na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego, a także rozwój i doskonalenie umiejętności praktycznych, umożliwiając zastosowanie wiedzy teoretycznej w praktyce, w kontrolowanych warunkach, poprzez konkretne i wybrane sytuacje kliniczne, doskonaląc zdolność logicznego, krytycznego myślenia oraz analizy i syntezy.

W ramach aktualnych projektów pracownicy dydaktyczni, naukowo-dydaktyczni oraz pracownicy techniczni wezmą udział w kursach, szkoleniach podnoszących ich kwalifikacje w postaci: wizyt stażowych w ośrodkach symulacji medycznej w kraju i za granicą, kursów przygotowujących do prowadzenia i organizowania egzaminów OSCE, kursów dla personelu technicznego Centrum Symulacji Medycznej.

87161564_2072110936268382_6341983154911313920_o

Foto: Uniwersytet Rzeszowski / Facebook

Centrum Symulacji Medycznej jest finansowane w ramach projektów współfinansowanych przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój to jest:

  • ”SIMhealth – pielęgniarstwo i położnictwo XXI wieku. Rozwój kształcenia praktycznego Pielęgniarek i Położnych z wykorzystaniem Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego” – wartość projektu: 4 121 263,12 złotych, dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej: 3 473 400,55 złotych
  • ”WCSM – edukacja medyczna z wykorzystaniem Centrum Symulacji Medycznej – program rozwojowy Wydziału Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego”. Wartość projektu: 13 523 079,69 zł, dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej: 11 397 251,56 zł.

 

Źródło: Uniwersytet Rzeszowski / materiały nadesłane

20-02-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

na-uniwersytecie-rzeszowskim-otwarto-centrum-symulacji-medycznej-8523-00r2kc