REKLAMA

Na ul. Miłocińskiej ma powstać park. Izba Pamięci Komunikacji Miejskiej opuszcza swoją siedzibę

RZESZÓW / PODKARPACIE. Izba Pamięci Komunikacji Miejskiej, zarządzana przez Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Komunikacji, opuszcza swoją siedzibę przy ulicy Miłocińskiej. Na terenie, gdzie znajduje się wspomniany obiekt miasto planuje stworzyć park.

74528896_580942932645154_6141253361501995008_o

Foto: Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Komunikacji

Podczas październikowej sesji Rady Miasta Rzeszowa, radni przyjęli decyzję o uchwaleniu Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, obejmującego swoim zakresem „Miłocin – Park” w części B/1. Na tym obszarze zlokalizowana była Izba Pamięci Komunikacji Miejskiej, która została otwarta 18 maja bieżącego roku podczas Nocy Muzeów. Według danych zebranych przez stowarzyszenie, izbę odwiedziło wówczas około 2000 zwiedzających.

Połowa gruntów we wspomnianym obszarze jest własnością Starostwa Powiatowego w Rzeszowie. Starostwo miało nie mieć wiedzy na temat działań Rady Miasta, co otwiera możliwość zwrócenia się do wojewody w sprawie unieważnienia uchwały.

Obiekty należące do powiatu są także dzierżawione przez Muzeum Techniki i Militariów. Muzeum przechowuje na tym terenie część swoich zbiorów. Według uzasadnienia planu przyjętego przez Radę Miasta, budynki znajdujące się przy ulicy Miłocińskiej nie mają wartości architektonicznych, są w złym stanie technicznym i dlatego przewidziano ich wyburzenie.

Budynek, w którym znajdowała się Izba Komunikacji Miejskiej nie był ogrzewany, a dach obiektu jest dziurawy i pokryty eternitem. W momencie podpisywania porozumienia w sprawie współpracy izby z Muzeum Techniki i Militariów, stowarzyszenie miało otrzymywać deklaracje, że starostwo jeszcze przed zimą dokona remontu wspomnianego budynku.

74667349_685669668608069_1043495143883145216_n

Foto: Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Komunikacji

Mając na uwadze utratę zaufania do podmiotów samorządu terytorialnego, członkowie stowarzyszenia wyrazili wolę zamknięcia Izby Pamięci Komunikacji Miejskiej w Rzeszowie przy ulicy Miłocińskiej 75. Na tę decyzję, miała wpływ także wątpliwość, co do dalszych czynności obu samorządów. Wobec tak przyjętego planu zagospodarowania, nikt chyba nie ma wątpliwości, że starostwo powiatowe przyczyni się do jakiegokolwiek zadania finansowego, na przykład w remoncie wspomnianych budynków – informuje Dominik Bąk, Prezes Zarządu Podkarpackiego Stowarzyszenia Miłośników Komunikacji.

Kabina, części autobusów oraz inne eksponaty, w tym archiwalne zdjęcia, książki oraz rozkłady jazdy, zostały w środę przewiezione i zabezpieczone pod adresem siedziby PSMK w Bratkowicach. Stowarzyszenie rozpoczęło poszukiwania nowego miejsca dla Izby Komunikacji Miejskiej. Jego członkowie apelują o podpowiedzi i propozycje w sprawie znalezienia siedziby na terenie Rzeszowa.

 

08-11-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

na-ul-milocinskiej-ma-powstac-park-izba-pamieci-komunikacji-miejskiej-opuszcza-swoja-siedzibe-4460-00r2kc