REKLAMA

RZESZÓW. Odmulanie zalewu. Rozpoczęto budowę barki dla ptaków (FOTO)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Zgodnie z decyzją o warunkach prowadzenia działań w miesiącu lutym został zakończony pierwszy cykl prac odmuleniowych na rzeszowskim zalewie. Wykonawca robót przystąpił natomiast do montażu barki lęgowej dla ptaków.

a3_1

Foto: rzeszow.wody.gov.pl / połączone pontony tworzą bazę barki

Na etapie przygotowania tego przedsięwzięcia do realizacji przeprowadzono m.in. dokładną inwentaryzację przyrodniczą, w trakcie której ornitolodzy zaobserwowali w rejonie stopnia wodnego przeloty dwóch par rybitwy rzecznej. W wyniku zainicjowanych przez Wody Polskie spotkań z przedstawicielami pozarządowych organizacji ekologicznych ustalono, że warto stworzyć dogodne warunki lęgowe dla tych ptaków – stąd inicjatywa urządzenia barki lęgowej.

Jest to pływająca konstrukcja na bazie połączonych ze sobą pontonów o powierzchni około 120 metrów kwadratowych. Dolną warstwę tworzyć będzie specjalna mata, której zadaniem będzie odprowadzanie nadmiaru wód. Konstrukcja zostanie następnie wypełniona żwirem i piaskiem, na których ułożone zostaną gałęzie, karpina oraz ceramiczne rurki, które będą stanowić schronienie dla ptaków.

a1_2

Foto: rzeszow.wody.gov.pl / Siatkowe wygrodzenie wzdłuż burt barki

Boki barki zostały zabezpieczone siatką, która zapobiegnie przedostawaniu się na konstrukcję gryzoni, a dodatkowo zabezpieczy pisklęta przed wpadnięciem do wody. Barka zostanie zakotwiczona w środkowej części zbiornika około 100 metrów powyżej stopnia wodnego i zaopatrzona w monitoring.

Barka lęgowa to nie jedyne działania minimalizujące wykonane realizowane przez Wody Polskie na rzeszowskim zbiorniku. Wzdłuż ścieżki rowerowej równolegle do deponii, zgodnie ze wskazaniami ornitologa z nadzoru przyrodniczego zostały wywieszone budki dla ptaków, w tym m.in. dla pleszki i kopciuszka.

a10

Foto: rzeszow.wody.gov.pl / Pozostawione trzcinowiska stanowią tzw. pas buforowy

W ubiegłym roku, przed przystąpieniem do prac refulacyjnych, usunięto za pomocą watermastera część roślinności pływającej. Aby stworzyć miejsca schronienia i warunki lęgowania dla ptactwa wodno-błotnego, np. trzcinnika, wzdłuż prawego i lewego brzegu zbiornika pozostawiono pasy ochronne trzcinowisk o szerokości ok. 10 metrów.

Również wokół terenu deponii, na długości ok. 700 metrów zostały już ustawione specjalne płotki herpetologiczne, które zapobiegają dostawaniu się płazów i gadów na plac manewrowy, gdzie mogłyby zostać rozjeżdżone przez sprzęt mechaniczny. Zgodnie z zaleceniami nadzoru przyrodniczego, w najbliższym czasie między zbiornikiem a deponią zostaną zainstalowane kolejne wygrodzenia herpetologiczne na długości ok. 400 metrów.

a4

Foto: rzeszow.wody.gov.pl / Teren deponii otoczony płotkami herpetologicznymi

Źródło: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie

18-03-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

na-rzeszowskim-zalewie-rozpoczeto-budowe-barki-dla-ptakow-foto-210-00r2kc