REKLAMA

Na rzeszowskim zalewie powstała barka lęgowa dla ptaków! (FOTO)

RZESZÓW / PODKARPACIE. W centralnej części rzeszowskiego zalewu, około 120 metrów powyżej stopnia wodnego, została zakotwiczona barka lęgowa, wykonana w ramach realizowanych na zlecenie Wód Polskich prac odmuleniowych zbiornika. Pływająca konstrukcja, nazywana potocznie również „Barką Noego”, jest już w pełni urządzona.

 DSC_3813
Foto: Wody Polskie / Barka zakotwiczona na zbiorniku rzeszowskim

Platformę o powierzchni ponad 100 metrów kwadratowych wypełnia żwir i piasek, na którym ułożono gałęzie, karpinę oraz ceramiczne rurki. Aby zabezpieczyć pisklęta przed przypadkowym wpadnięciem do wody, a jednocześnie uniemożliwić gryzoniom wejście na pokład, burty barki zostały ogrodzone siatką.

Prace związane z konstrukcją i urządzaniem barki były od początku realizowane pod ścisłym nadzorem doświadczonych przyrodników, którzy obecnie przejęli opiekę nad monitorowaniem konstrukcji.

IMG_20200401_083509

Foto: Wody Polskie / Fotografia z etapu urządzania barki

Zgodnie z wymogami środowiskowymi, wstęp na platformę, oprócz pracowników Wód Polskich, będzie miał jedynie nadzór przyrodniczy, aby uzupełnić żwir i gałęzie, dokonać przeglądu i zrealizować niezbędne prace konserwacyjne. W tym celu na barce i na wodzie umieszczono odpowiednie tablice informujące o zakazie wstępu. Aby zapobiec płoszeniu ptaków, żółte boje sygnalizacyjne rozmieszczone wokół barki wyznaczają strefę buforową, w której obowiązuje zakaz pływania.

W tej chwili oczekujemy na zasiedlenie barki i jak ocenia nadzór przyrodniczy, szanse na to są duże. Już kilka dni po zakotwiczeniu barki kilka par rybitw rzecznych zaczęło oceniać możliwości zasiedlenia platformy. Gatunek ten jest w trakcie przelotu wiosennego, jednak obserwowano również godowe karmienie samicy przez samca, co może oznaczać, że na barce wkrótce pojawią się gniazda tych ptaków – stwierdzili przedstawiciele Wód Polskich

ptak

Foto: Wody Polskie / Rybitwa ocenia możliwość zasiedlenia barki

W trakcie inwentaryzacji przyrodniczych wykonywanych w poprzednich latach na potrzeby sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko, zaobserwowano kilka rybitw, które jedynie żerowały w rejonie zbiornika, natomiast ich stanowiska lęgowe znajdowały się najprawdopodobniej kilkadziesiąt kilometrów od Rzeszowa.

Stały monitoring przyrodniczy zapewnia zainstalowany na stopniu wodnym system wizyjny on-line. Już wkrótce Wody Polskie zapewnią wszystkim miłośnikom przyrody możliwość bieżącego podglądu pokładu barki poprzez transmisję obrazu na żywo za pośrednictwem oficjalnego kanału YouTube Wód Polskich oraz strony internetowej wody.gov.pl.

Źródło: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie
31-05-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)