REKLAMA

Na rynku świętowaliśmy 224. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja (ZDJĘCIA)

RZESZÓW. – Przeżyjmy święto narodowe w sposób radosny, z rodziną i przyjaciółmi. Demonstrujmy swoje przywiązanie do polskości i bądźmy dumni z uchwalonej w 1791 roku Konstytucji  – zachęcał marszałek Władysław Ortyl.

W uroczystościach uczestniczył także wicemarszałek Wojciech Buczak oraz radni Sejmiku Województwa.

Obchody rozpoczęły się mszą w Kościele Farnym, której przewodniczył biskup Kazimierz Górny. Po niej uczestnicy przeszli na rzeszowski Rynek, gdzie przed pomnikiem gen. Tadeusza Kościuszki rozpoczęła się dalsza część patriotycznych uroczystości.

W rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja na rzeszowskim Rynku zgromadzili się licznie mieszkańcy miasta, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, duchowieństwo, służby mundurowe, poczty sztandarowe, harcerzy, młodzież ze Strzelca oraz kombatanci.

Uroczystości rozpoczęły się odczytaniem preambuły Konstytucji 3 Maja. Kolejnym punktem było wystąpienie Wojewody Podkarpackiego – Małgorzaty Chomycz – Śmigielskiej oraz Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla.

Marszałek mówił z kolei o tym, że uchwalona 3 maja 1791 roku Konstytucja była i nadal jest powodem do dumy, gdyż był to pierwszy tego typu akt prawny stworzony w Europie, wprowadzający szereg rewolucyjnych i postępowych zmian w systemie politycznym.

Konstytucja była „ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny”. Podczas trudnych lat zaborów dawała Polakom nadzieję na wolność i niepodległość – powiedział marszałek.

Marszałek mówił także o wielkich czynach naszych Ojców, którzy w trudnych warunkach politycznych doprowadzili do przyjęcia Konstytucji. Podkreślał, że współczesne pokolenia młodych Polaków mogą się cieszyć wolnością, o którą tak bardzo zabiegali nasi przodkowie, ale – powołując się na słowa świętego Jana Pawła II – marszałek przekonywał, że o wolność trzeba stale dbać. Mówił także o konieczności pracy na rzecz województwa i o dobrze pojmowanym patriotyzmie, który przejawia się w rozwoju np. przemysłu lotniczego.

Uroczystości, które uświetniła Kompania honorowa 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, zakończyły się złożeniem wieńców i wiązanek kwiatów. Wieniec od Samorządu Województwa Podkarpackiego złożył marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałek Wojciech Buczak oraz radni województwa Jerzy Cypryś i Mieczysław Miazga.

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

 

04-05-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)