REKLAMA

ZUS: Na Podkarpaciu wypłacono ponad 896 mln zł z tarcz antykryzysowych

PODKARPACIE. – Zakład Ubezpieczeń Społecznych od początku trwania epidemii, zgodnie z wprowadzanymi kolejnymi przepisami, tarczami antykryzysowymi objął szerokim wsparciem przedsiębiorców, osoby zatrudnione oraz osoby, które na skutek pandemii straciły pracę – mówi Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS-u w województwie podkarpackim.

2_37

Foto: ZUS / mat. prasowe

Formy wsparcia ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to przede wszystkim zwolnienie z opłacania składek, świadczenia postojowe oraz dodatek solidarnościowy. W związku z zamknięciem lub ograniczeniem pracy żłobków, przedszkoli, klubów dziecięcych wypłacany jest także dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadził także ułatwienia dla klientów.

Pod koniec października wprowadziliśmy e-Wizytę, czyli wideo rozmowę z naszym ekspertem z placówki ZUS. Skorzystało z niej dotychczas w naszym województwie ponad 1,5 osób – mówi Wojciech Dyląg.

Od 20 listopada, klienci ZUS-u mogą telefonicznie umówić się na wizytę w placówce ZUS. Spotkanie można zarezerwować w dogodnym dla siebie terminie oraz o wybranej godzinie.

W tym celu każdy, oddział ZUS uruchomił specjalny numer telefonu. Wykaz numerów telefonów oraz szczegóły dotyczące e-wizyty znaleźć można na stronie internetowej Zakładu.

 

Zwolnienie z opłacania składek
W ramach sześciu tarcz na Podkarpaciu (w obu Oddziałach ZUS: w Rzeszowie i Jaśle) złożonych zostało ponad 236 tys. wniosków a łączna kwota zwolnień ze składek przekroczyła 585,3 mln zł.

Przechwytywanie_151

Z kolei, w ramach ostatniej tarczy (7.0) wpłynęło ponad 11 tys. wniosków, które skutkowały zwolnieniem na kwotę przekraczającą 32,8 mln zł.

Przechwytywanie2_25

 

Świadczenie postojowe

W myśl przyjętych regulacji, ZUS wypłacał i wypłaca świadczenia postojowe (zarówno dla samozatrudnionych jak i osób wykonujących umowy cywilnoprawne).

W ramach siedmiu tarcz, na Podkarpaciu złożonych zostało ponad 149 tys. wniosków na podstawie których wypłacono kwotę ponad 257 mln zł.

W ramach ostatniej tarczy (7.0) – rozpatrzono 5,4 tys. wniosków i wypłacno 9,6 mln zł. (dane na dzień 31.03.2021 r.)

Przechwytywanie3_9

 

Dodatek solidarnościowy

Dodatek solidarnościowy to pomoc dla osób, z którymi po 15 marca 2020 r. pracodawca z powodu COVID-19 rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub po tym terminie ich umowa o pracę na czas określony uległa rozwiązaniu.

Przysługiwał on od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 r. W naszym województwie Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił ponad 16 tys. dodatków na kwotę ponad 21,7 mln zł.

 

Źródło: ZUS / mat. prasowe

02-04-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

na-podkarpaciu-ponad-896-mln-zl-z-tarcz-antykryzysowych-7061-00r2kc