REKLAMA

Muzyczny Festiwal w Łańcucie już za tydzień. Kto wystąpi na scenie?

W dniach 21-29 maja w Łańcucie odbędzie się kolejna edycja Festiwalu Muzycznego. Uczestnicy będą mieli okazję do spotkania z operą, jazzem, a nawet spektaklem teatralnym. Na scenie nie zabraknie znanych nazwisk.

 Kate Liu

Kate Liu

Największą gwiazdą tegorocznej edycji będzie pianistka Kate Liu – Amerykanka chińskiego pochodzenia, laureatka 3. nagrody podczas XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. W Warszawie artystka skradła serca publiczności i została laureatką 3. nagrody. Eksperci podkreślają, że koncert Kate Liu będzie gratką dla melomanów z całego świata. W programie znajdą się m.in. utwory Fryderyka Chopina, które Liu wykonuje w sposób szczególnie emocjonalny. Pianistka wystąpi 24 maja w Sali Balowej Muzeum-Zamku w Łańcucie.

Sala Balowa będzie też miejscem innego wyjątkowego występu światowej sławy artysty. Mowa o Julianie Rachlinie, który pojawi się tam 25 maja wraz z Polską Filharmonią Kameralną z Sopotu pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego. W programie przewidziano utwory skrzypcowe Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Antonína Dvořáka. Rachlin dzięki wirtuozerii, wybitnym interpretacjom oraz wyjątkowemu brzmieniu należy do grona najwybitniejszych współczesnych skrzypków.

Kolejnym wybitnym artystą łańcuckiego Festiwalu będzie skrzypek Michael Barenboim. To artysta wyjątkowy, który talent muzyczny odziedziczył po ojcu, wybitnym dyrygencie Danielu Barenboimie. Interpretacje Michaela cechują się wyjątkową inteligencją i precyzyjnością. W Sali Koncertowej Filharmonii Podkarpackiej 29 maja artysta wykona Koncert D-dur op. 77 – Johannesa Brahmsa. Barenboim swoją grą otwiera nowe horyzonty muzyczne, można więc zagwarantować, że dostarczy niezwykłych wrażeń. Skrzypkowi towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Case Scaglione, która zaprezentuje się także w mistrzowskich szkicach symfonicznych La Mer autorstwa Claude Debussy.

Festiwal w plenerze

Koncerty plenerowe organizowane podczas Muzycznego Festiwalu w Łańcucie mają dużą grupę oddanych wielbicieli. Festiwal zainauguruje 21 maja jedna z najsłynniejszych polskich oper –„Straszny Dwór” skomponowana przez Stanisława Moniuszkę. To wspaniałe dzieło zaprezentują w czterech aktach artyści Opery Krakowskiej. Drugi występ plenerowy odbędzie się w niedzielę 22 maja. Artyści Elbląskiej Orkiestry Kameralnej oraz zespołu Kroke przed Zamkiem w Łańcucie zaprezentują wyjątkowy muzyczny projekt z pogranicza muzyki klasycznej i rozrywkowej. Gwiazdą wieczoru będzie Anna Maria Jopek, artystka jazzowa, która od wielu lat występuje na scenach całego świata. Taka wyjątkowa muzyczna synteza z pewnością zapisze się na stałe na  kartach łańcuckiego Festiwalu.

Mistrzowie batuty

Agnieszka Duczmal ma na swoim koncie wiele osiągnięć. Jednym z nich jest założenie orkiestry kameralnej, znanej obecnie jako Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus. 23 maja w Sali Balowej Muzeum-Zamku w Łańcucie Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod batutą Agnieszki Duczmal oraz jej córki Anny Duczmal-Mróz wykona dla zgromadzonych gości utwory W.A. Mozarta, J. Haydna, B. Smetany. Występ zostanie uświetniony przez zwyciężczynię prestiżowego konkursu wiolonczelowego im. Piatigorskiego w Los Angeles – Karolinę Jaroszewską – Rajewską. Uczestnicy tegorocznej edycji Muzycznego Festiwalu w Łańcucie będą mieli również okazję wysłuchać koncertu zespołu, który zalicza się już do stałych elementów europejskiej sceny kulturalnej. Mowa oWęgierskiej Orkiestrze Kameralnej, której skład tworzą członkowie wiodących orkiestr w Budapeszcie. Zespół w krótkim czasie doczekał się olbrzymiej popularności w całej Europie. 27 maja w Sali Balowej Muzeum-Zamku Węgierska Orkiestra Kameralna pod batutą jej założyciela, uznanego kapelmistrza Antala Barnasa wykona utwory takich mistrzów jak: J.Ch. Bach,  J.S. Bach i W.A. Mozart. Koncert uświetni występ dwóch solistów – sopran Katerina Berenova oraz baryton – Klemens Sander.

Z wirtuozerią i humorem

Na Sali Koncertowej wystąpi też Janoška Ensemble, czyli artyści, którzy są zaliczani do najwybitniejszych muzyków swojego pokolenia. Zespół tworzą trzej bracia oraz ich szwagier. Wszyscy byli wielokrotnie nagradzani na międzynarodowych konkursach dzięki połączeniu różnych gatunków, takich jak muzyka cygańska, rozrywkowa i tango. Członkowie Janoška Ensemble tworzą niezwykle zróżnicowany repertuar, który dorobił się nawet swojej nazwy. „Styl Janoška”, bo o nim mowa, to jedyna w swoim rodzaju muzyczna mieszanka, która jest wspólną wizją artystyczną wszystkich członków zespołu. Ich “TALENT, HUMOR, WIRTUOZERIA” rozbrzmiewać będą 28 maja.

Piosenka aktorska

Są artyści, którzy swoim życiem, twórczością i pasją podbijają bezwarunkowo wszystkie serca. Jedną z tych, którym się to udało, jest bez wątpienia Stanisława Celińska. Każdy zna ją z pewnością jako doskonałą aktorkę teatralną i filmową. Nie wszyscy natomiast wiedzą, że została nagrodzona na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Wielokrotnie występowała również na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej. Stanisława Celińska wystąpi na deskach Sali Koncertowej Filharmonii Podkarpackiej 25 maja. W jej repertuarze znajdą się piosenki z albumu Atramentowa wydanego w 2015 roku.

Festiwal to nie tylko muzyka

27 maja na deskach Sali Koncertowej Filharmonii Podkarpackiej wystąpi Jan Peszek w monodramie „Podwójne Solo”, który stanowi podsumowanie 50 lat aktorskiej pracy artysty. Sztuka cieszy się w całej Polsce olbrzymią popularnością, na występy Jana Peszka w Warszawie trudno się dostać. Artysta bawi, szokuje  i  skłania do refleksji. Występ Jana Peszka to wydarzenie obowiązkowe dla każdego miłośnika teatru i sztuki.

Doskonała muzyka w wyjątkowym miejscu

Festiwalowe koncerty mają wieloletnią tradycję i odbywają się od 1961 roku w niepowtarzalnej atmosferze i urokliwych wnętrzach jednej z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Europie – na Zamku w Łańcucie. Wydarzenie ma zasłużoną, światową renomę i co roku dociera do coraz szerszego grona odbiorców, ciesząc się niesłabnącym zainteresowaniem. Każda edycja festiwalu to ogromna atrakcja dla melomanów z całego świata.

12-05-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

muzyczny-festiwal-w-lancucie-juz-za-tydzien-kto-zagra00e4ar