REKLAMA

Mordował w Sanoku i Rzeszowie. Były UB-ek skazany na 2 lata

RZESZÓW / PODKARPACIE. Osiem zbrodni komunistycznych i szczególne okrucieństwo przeciwko ludzkości na przełomie lat 40 i 50 ubiegłego stulecia – za te czyny sąd skazał Józefa O. na dwa lata więzienia w zawieszeniu na cztery. Mordów dokonywał na terenie Sanoka i Rzeszowa. 

Foto: archiwum eSanok.pl

Foto: archiwum eSanok.pl

Informację podał naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Grzegorz Malisiewicz. Sąd Rejonowy w Legionowie uznał mężczyznę winnym ośmiu zbrodni komunistycznych. Od 11 stycznia 1947 r. do 24 lutego 1947 r.  Józef O. mordował jako funkcjonariusz sanockiego oddziału, a od 8 marca 1950 r. do 26 września 1950 r. w Rzeszowie.

Józef O. znęcał się moralnie i fizycznie nad więźniami aresztu UB w Sanoku. Byli to Władysław L., Prosper O., Franciszek W., August P., Ludwik Sz. i MieczysławW. W Rzeszowie jego ofiarami stali się Bolesław M. i Feliks P.

Według prokuratury Józef O. przesłuchiwał więźniów w różnych porach dnia i nocy. Oprócz bicia pięściami, uderzał drucianą i gumową liną, kablem, a także pistoletem. Ponadto raził prądem i wkładając pod kolana lufę karabinu, uderzał metalowym hakiem po całym ciele.

Sąd skazał Józefa O. na 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na cztery. Mężczyzna został zobowiązany również do poniesienia kosztów sądowych. Wyrok nie jest prawomocny.

(az)

19-12-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

mordowal-w-sanoku-i-rzeszowie-byly-ub-ek-skazany-na-2-lata-az003