REKLAMA

Ministrowie kultury Polski i Ukrainy w Rzeszowie

RZESZÓW. W Rzeszowie trwa cykliczna impreza, Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury. Za nami już koncert finałowy na stadionie miejskim, który poprzedziła wieczorna konferencja w ratuszu z udziałem Małgorzaty Omilanowskiej, nowej Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W spotkaniu z dziennikarzami wzięli udział również minister kultury Ukrainy Jewhen Nishchuk, oraz delegacje z miast partnerskich Rzeszowa. Przyjechali także przedstawiciele miast tworzących Wschód Kultury, czyli Lublina i Białegostoku.

Unia Europejska podpisała w piątek w Brukseli umowy stowarzyszeniowe z Gruzją i Mołdawią oraz drugą część umowy z Ukrainą. W przeważającej części dotyczą one wolnego handlu. Kilka miesięcy wcześniej, to właśnie jej niepodpisanie przez prezydenta Wiktora Janukowycza doprowadziło do krwawych protestów, w których zginęło na Ukrainie ponad 400 osób.

Obecna wczoraj w Rzeszowie na konferencji minister Małgorzata Omilanowska, podkreślała, że to wyjątkowy czas, kiedy w ramach tak wspaniałej imprezy pamiętamy o naszych wschodnich sąsiadach. – Nikt z nas nie marzył, żeby ten dzień tak świętować. My, Polacy, naszą postawą dołożyliśmy się do sukcesu Ukrainy i weszła ona na drogę marszu do Unii Europejskiej – mówiła minister Małgorzata Omilanowska.

Ministrowie kultury Polski i Ukrainy jednomyślnie podkreślali, że ten dzień ma symboliczne znaczenie. Yevgien Nishchuk, minister kultury Ukrainy, tak samo nie krył swojej radości – Termin dzisiejszego koncertu, który przypadł właśnie w dniu podpisania umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE, jest niezwykłym, nadzwyczajnym symbolem – mówił minister Nishchuk. Dodał, że to właśnie Polska w czasie Majdaniu stanowiła wsparcie dla Ukrainy, była jej “oknem” do Europy.

Minister zadeklarowała, że w przyszłym roku, w ramach kolejnej edycji Wschodu Kultury, resort wesprze finansowo ten projekt. Trzy poprzednie edycje tego festiwalu odbyły się dzięki dotacji z ministerstwa w wysokości 2 mln zł, kolejny milion dołożyło miasto. Przy okazji Omilanowska przypomniała, że pomysł ESK wyszedł od byłego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdana Zdrojewskiego (który został europarlamentarzystą przyp. red.).

Organizatorami projektu Wschód Kultury są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Urząd Miasta Rzeszowa, Urząd Miasta Białegostoku i Urząd Miasta Lublin.

28-06-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

ministrowie-kultury-polski-i-ukrainy-w-rzeszowie