REKLAMA

Minister zdrowia: Jesteśmy na granicy odwrócenia trendu. Wzrasta liczba zakażeń

POLSKA. – To pierwszy tydzień, od wielu tygodni, kiedy liczba średnio-dziennych przypadków zakażenia zwiększyła się i jest to zauważalne. To zwiększenie o blisko 5 procent – oświadczył podczas konferencji prasowej Adam Niedzielski, minister zdrowia.

EuQwI4tXUAADHd6
Foto: Ministerstwo Zdrowia / Twitter

Do tej pory obserwowaliśmy zmniejszenie dziennej liczby zakażeń. Dzisiejsza liczba zakażeń wynosząca 2,5 tysiąca przypadków, wydaje się liczbą małą, ale przypominam, że to liczba która raportuje faktyczne przypadki z niedzieli. Jest ona wyższa o ponad sto osób od liczby, która była raportowana tydzień temu – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Przypomnijmy, że w poniedziałek 15 lutego Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 2 543 nowych zachorowaniach na COVID-19. W ciągu ostatniej doby na Podkarpaciu wykryto 211 przypadków. Odnotowano 2 zgony – obydwa związane z chorobami współistniejącymi.

Minister Niedzielski dodał, że wskaźnikiem obserwowanym przez ministerstwo zdrowia jest wzrost liczby badań i zleceń w POZ. Minister zdrowia stwierdził, że w ostatnim tygodniu było prawie 66,5 tysiąca zleceń testów z POZ, a tydzień wcześniej – 63,5 tysiąca.

Jesteśmy na granicy odwrócenia trendu. Wskaźnik R, informujący o rozprzestrzenianiu wirusa, w ostatnich tygodniach oscylował około 1. Teraz doszło do wzrostu. W najbliższych dniach dojdzie zapewne do przekroczenia tego poziomu – alarmuje Niedzielski.

 

Minister pokazał podczas konferencji nagranie z Zakopanego i zaapelował o przestrzeganie obostrzeń.

Przez weekend widzieliśmy obrazki, które nawet trudno komentować. Każdy z nas kto widział zdjęcia, filmy, czy czytał nagłówki, łapał się za głowę przestraszony tym, jakie mogą być tego konsekwencje – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, komentując wydarzenia na Krupówkach.

Apeluję o odpowiedzialność i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Nie chcemy, aby to co działo się w ostatni weekend w Zakopanem stało się początkiem III fali pandemii koronawirusa w Polsce – dodał szef resortu zdrowia.

 

Sanepid: W weekend skontrolowaliśmy ponad 2,7 tysiąca obiektów

Krzysztof Saczka, Główny Inspektor Sanitarny poinformował, że Państwowa Inspekcja Sanitarna wraz z policją w miniony weekend skontrolowała ponad 2,7 tysiąca obiektów w całej Polsce.

Właściciele hoteli stanęli na wysokości zadania i zachowali się odpowiedzialnie. W trakcie kontroli nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości – podkreślił Saczka.

Spośród wszystkich 2,7 tysiąca skontrolowanych obiektów ujawniono 2 nieprawidłowości i 36 pouczeń. Zamknięto jedną restaurację.

Źródło: Polsat News, Ministerstwo Zdrowia / Twitter

15-02-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.