POLSKA. Minister zdrowia Adam Niedzielski na antenie Radia ZET stwierdził, że policja będzie egzekwować zakaz przemieszczania się w noc sylwestrową. Wcześniej w podobnym tonie wypowiadał się rzecznik rządu Piotr Müller.
Foto: Adam Guz / KPRM
W rozporządzeniu, które opublikowano 21 grudnia 2020 roku widnieje zapis, który zakazuje przemieszczania się w noc sylwestrową:
Od dnia 31 grudnia 2020 r. od godz. 19.00 do dnia 1 stycznia 2021 r. do godz. 6.00 na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej przemieszczanie się osób przebywających na tym obszarze jest możliwe wyłącznie w celu:
1) wykonywania czynności służbowych lub zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej; 2) zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.
Minister zdrowia Adam Niedzielski na antenie Radia ZET zapowiedział, że ”będą mandaty za wychodzenie w sylwestra”.
– Od strony prawnej to postępowanie wygląda w ten sposób, że jest wymierzona kara w wysokości do 30 tysięcy i ona w ciągu 7 dni jest egzekwowana z konta – mówił we wtorkowy poranek w Radiu ZET minister zdrowia Adam Niedzielski.
– Będą mandaty, a co więcej, policja po każdej takiej interwencji może sporządzić wniosek o postępowanie administracyjne, które jest prowadzone przez głównego inspektora, czy inspektoraty sanitarne – dodał szef resortu zdrowia pytany o egzekwowanie przez policję zakazu przemieszczania się w sylwestra opublikowanym w rozporządzeniu.
W poniedziałek w podobnym tonie wypowiadał się rzecznik rządu Piotr Müller. – Nie ma godziny policyjnej w noc sylwestrową; mamy zakaz przemieszczania się poza określonymi celami i te przepisy pozostaną w rozporządzeniu – mówił w Polsat News Müller.
Rzecznik rządu w odpowiedzi na to, czy policja będzie mogła nakładać mandaty za przemieszczanie się w noc sylwestrową, zakomunikował, że obowiązują obostrzenia dotyczące ograniczenia zgromadzeń. Stwierdził też, że jeśli we wskazanych w rozporządzeniu godzinach ludzie będą się przemieszczać, to będzie to zazwyczaj przemieszczanie w grupach – Chociażby nawet z tego tytułu, bez zakazu przemieszczania się, policja będzie egzekwować tego typu sankcje – zakomunikował Piotr Müller.
– Musielibyśmy – za decyzją pana prezydenta – wdrożyć stan wyjątkowy. Uważamy, że dziś nie jest to niezbędne, gdyż ustawa o stanie zagrożenia epidemicznego daje nam niemal wszystkie potrzebne instrumenty, poza między innymi godziną policyjną. W sylwestra apelujemy o to, żeby spędzić go w gronie kameralnym. Bardzo gorąco apelujemy o nieprzemieszczanie się, nieużywanie fajerwerków, żeby ten sylwester minął spokojnie – oświadczył podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki.
Treść rozporządzenia dotyczącą zakazu przemieszczania się w sylwestra zakwestionował między innymi Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, o czym informowaliśmy TUTAJ.
– Wprowadzenie rozwiązania, które polegałoby na zatrzymaniu wszystkich mieszkańców w domach w czasie nocy sylwestrowej byłoby bezprawne, ponieważ nie ma ku temu odpowiednich przepisów ustawowych, które by tego typu regulacje pozwalały wprowadzić – powiedział Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar w dniu upublicznienia rozporządzenia.
Źródło: red., Radio ZET, Polsat News, Dziennik Ustaw RP
otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.