REKLAMA

Minister sprawdził czy jesteśmy przygotowani na najczarniejszy scenariusz (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. Zakończyła się wizyta Ministra Spraw Wewnętrznych na Podkarpaciu. Bartłomiej Sienkiewicz odwiedził poligon wojskowy w Nowej Dębie, przejście graniczne Medyka-Szeginie i Komendę Wojewódzką Policji w Rzeszowie. Szef MSW sprawdzał czy jesteśmy odpowiednio przygotowani na najczarniejsze scenariusze.

8

Jesteśmy gotowi na przyjęcie 6 tys uchodźców.

Wizyta szefa MSW na Podkarpaciu miała dwa podstawowe cele.

– Pierwszym z nich było sprawdzenie systemu koordynacyjnego między poszczególnymi formacjami podległym pod ministerstwo w zakresie radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi. Chodzi nam tu o sprawdzenie czy jesteśmy przygotowani na ewentualny napływ uchodźców z zagranicy. Przygotowujemy się na wszelki wypadek do tego najczarniejszego scenariusza, które wymagałoby od Polski uruchomienia specjalnych środków. Na poligonie wojskowym w Nowej Debie jesteśmy wstanie w razie potrzeby stworzyć obóz dla uchodźców, który pomieściłby nawet 6 tys osób – wyjaśnia Bartłomiej Sienkiewicz, Minister Spraw Wewnętrznych.

Jak zapewniał minister podczas spotkania z dziennikarzami nie ma na razie przesłanek aby do Polski miała zjechać się fala uchodźców z Ukrainy.

– Sytuacja na granicach polsko-ukraińskich jest spokojna i opanowana jednak cały czas musimy być czujni. Miejmy nadzieje, że nowy rząd Ukrainy doprowadzi do tego, że mieszkańcy sąsiedniego państwa nie będą musieli szukać u nas schronienia –  mówi Sienkiewicz.

Jak podkreśla minister Sienkiewicz stworzenie miasteczka dla uchodźców to olbrzymie logistyczne przedsięwzięcie.

– W razie potrzeby musielibyśmy zadbać o sanitariaty, mieszkania, wyżywienie i opiekę medyczna dla wszystkich uchodźców. Jesteśmy przygotowani aby stworzyć im odpowiednie warunki do życia w czasie nie dłuższym niż tydzień dodaje minister.

Od początku roku Urząd do Spraw Cudzoziemców przyjął 76 wniosków o nadanie statusu uchodźcy w RP przez obywateli Ukrainy.

Więcej strażników granicznych i częstsze patrole.

Minister odwiedził także przejście graniczne Medyka-Szeginie. Za zamkniętymi drzwiami odbyły się tam rozmowy dotyczące bezpieczeństwa na granicy i przygotowania do ewentualnego wzmożonego ruchu granicznego. Jak podkreślał szef MSW na granicy polsko-ukraińskiej wszystko jest w najlepszym porządku.

Komendant Główny Straży Granicznej już jakiś czas temu zadecydował o tym aby wzmocnić oddziały które bezpośrednio sąsiadują z Ukrainą. Do dwóch z nich zostali wysłani dodatkowi funkcjonariusze. Patrole są wzmocnione i częstsze. Sytuacja jest stabilna i nie ma tu mowy o jakichkolwiek nieprzewidzianych sytuacjach. Jak tylko będzie taka potrzeba uruchomione zostaną kolejne siły – tłumaczy szef MSW.

Oddział Nadbużański z siedzibą w Chełmie i Oddział Bieszczadzki z siedzibą w Przemyślu zostały zasilone blisko 70-cioma dodatkowymi strażnikami. Granicy państwa pilnuje teraz ponad 4200 strażników.

Ostatnia część wizyty ministra zakończyła się w Wojewódzkiej Komendzie Policji w Rzeszowie.

 

Galeria zdjęć ze spotkania na przejściu granicznym Medyka:

07-03-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

minister-sprawdzil-czy-jestesmy-przygotowani-na-najczarniejszy-scenariusz-zdjecia