REKLAMA

Minister osobiście sprawdza czy Podkarpacie jest zabezpieczone przed powodzią

PODKARPACIE/RZESZÓW. Podkarpacie przygotowuje się na najczarniejszy scenariusz w związku z nasilonymi opadami deszczu jakie przewidywany są w województwie przez najbliższe dni. W Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Sztabu Kryzysowego. Przewodniczył mu Rafał Trzaskowski, minister administracji i cyfryzacji.

W posiedzeniu Wojewódzkiego Sztabu Kryzysowego w Rzeszowie oprócz ministra brali udział także: Małgorzata Chomycz – Śmigielska, wojewoda podkarpacki, gen. Marek Tomaszycki, dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych oraz przedstawiciele służb mundurowych i zarządzania kryzysowego. – Musimy być odpowiednio przygotowani gdyby trzeba było szybko reagować w związku z nasilonymi opadami deszczu. Musimy być czujni nawet na te najmniejsze podtopienia. Uczy nas doświadczenie które pokazuje, że nawet te z pozoru mało niebezpieczne zalania mogą nieść za sobą poważne zniszczenia mówił podczas konferencji prasowej Rafał Trzaskowski, minister administracji i cyfryzacji.

Przedstawiciele poszczególnych służb kryzysowych podczas zwołanego posiedzenia przedstawili jaka sytuacja panuje na terenie Województwa Podkarpackiego. Przeprowadzona została także symulacja prognozowanych opadów i określono najbardziej zagrożone rejony województwa. Są nimi powiat jasielski, mielecki, stalowowolski i tarnobrzeski oraz miasto Tarnobrzeg.

Jak zapewnia Małgorzata Chomycz – Śmigielska wszystkie służby są w gotowości. Na rzece Wrzawa prace profilaktyczne rozpoczęły zastępy straży pożarnych. – Zadysponowaliśmy jednostki straży do podniesienia korony wałów przeciwpowodziowych w delcie Wisły i Sanoku. Przez noc w tych miejsca zostaną rozstawione worki z piaskiem – mówiła wojewoda.

Wojewoda poinformowała także, że są na Podkarpaciu punkty szczególnie wrażliwe z uwagi na trwające prace remontowo-inwestycyjne na wałach rzeki Łęg, Wisłoki, Trześniówki i widłach Wisły i Sanu w miejscowości Wrzawy.

Na Podkarpaciu doszło wcześniej do posiedzeń powiatowych zespołów zarządzania kryzysowego. Sprawdzone zostały m.in. stany magazynowe oraz powiadomiono mieszkańców o możliwości wystąpienia sytuacji kryzysowych.

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, służby hydrometeorologiczne i służby kryzysowe wojewodów prowadzą stały monitoring sytuacji na terenach zagrożonych podtopieniami i powodzią.

Jutro minister spotka się z przedstawicielami służb kryzysowych w Sandomierzu.

Prognozy:

Według prognoz meteorologicznych dziś w nocy ze środy/czwartek od godz. 19.30 do 15.05.br., do godz. 19.30) w województwach: śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim oraz na południu lubelskiego – przewidywane jest zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami, opady deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana na tym terenie wysokość opadu do ok. 25 mm, a w Karpatach i na Pogórzu Karpackim – do 40 mm.

centrum1

14-05-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)