REKLAMA

MINISTER MARCIN WARCHOŁ. Solidarna Polska broni rolników przed lichwiarzami?!

POLSKA / PODKARPACIE. Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu 14.04.2023 r.  Sejm zaakceptował propozycję Solidarnej Polski, aby ochroną przed lichwiarzami objąć również rolników. Prawo ma chronić Polaków, a nie pozwalać ich łupić. Ma dbać o najsłabszych. Ma chronić ludzi, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej, przed naciągactwem – Postuluje Solidarna Polska.

Rolnictwo odgrywa kluczową rolę na Podkarpaciu, zarówno pod względem gospodarczym, jak i społecznym. Rolnicy są niezwykle ważni dla naszej społeczności i powinni być doceniani za swoją ciężką pracę i wkład w nasze codzienne życie. Dlatego w dniu wczorajszym Sejm zaakceptował propozycję Solidarnej Polski, aby ochroną przed lichwiarzami objąć również rolników.

Rolnicy jako grupa szczególnie narażona na działania oszustów, również powinna być objęta ochroną antylichwiarską, ochroną przed naciągaczami i oszustami o czym Wiceminister Marcin Warchoł wraz przedstawicielami Solidarnej Polski mówili podczas piatkowej konferencji prasowej.

W trakcie konferencji Wiceminister Marcin Warchoł opowiedział o założeniach projektu:

18 grudnia weszła w życie ustawa antylichwiarska przygotowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Ustawa, która kończy żerowanie na ludzkiej biedzie i krzywdzie. Ta ustawa kończy z pożyczkowym niewolnictwem, z dyktaturą małego druczku, ale to co ważne, co dziś chcieliśmy Państwu powiedzieć to jest uzupełnienie ochrony antylichwiarskiej na rolników.

Wczoraj Solidarna Polska złożyła poprawkę do ustawy o pożyczce lombardowej. Poprawka zakłada, że wszystkie pożyczki, które rolnicy będą zaciągać, będą uczciwe i tańsze niż to ma miejsce obecnie. Rolnik, który obecnie zaciąga pożyczkę związaną ze swoją działalnością rolniczą nie jest traktowany jak konsument i nie ma żadnej ochrony. Koszty pozaodsetkowe mogą być ogromne, sięgać tysięcznych procent, tak z resztą jak w wielu sprawach prokuratura ustala prowadząc śledztwa przeciwko lichwiarzom.

Rolnicy są łupieni na ogromną skalę przez oszustów, naciągaczy lichwiarskich, firmy pożyczkowe i dlatego te poprawki są konieczne.

Co one zakładają? 

Jeżeli rolnik jako osoba fizyczna, prowadzący działalność rolniczą, będzie brał pożyczkę od firmy pożyczkowej – będzie chroniony ustawą o kredycie konsumenckim i maksymalny poziom kosztów pozaodsetkowych będzie wynosił 45 % na cały okres kredytowania i 10/10 czyli dwa algorytmy, które dotyczą obecnie konsumentów będą również dotyczyły rolników. Jeżeli rolnik będzie zawierał umowę z osobą fizyczną, która tej pożyczki mu udzieli – również będzie chroniony i tutaj poziom ochrony wynosi 25 %. Są to rozwiązania, które przyczynią się do tego, że rolnicy będą wreszcie chronieni przed naciągactwem, przed żerowaniem na ich krzywdzie, na ich biedzie. – wyjaśnił wiceminister Marcin Warchoł

źródło: Materiały nadesłane

17-04-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)