REKLAMA

Minister Maląg z wizytą na Podkarpaciu (FOTO)

PODKARPACIE. – Polityka prorodzinna to jest nasza polska racja stanu – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podczas wizyty w Łężanach w gminie Miejsce Piastowe, która jest jednym z pięciu laureatów pierwszej edycji konkursu Samorząd Pro Familia 2021.

Foto (3): Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

 

Minister Maląg wzięła udział w pikniku rodzinnym i odwiedziła Klub Senior+ w Łężanach.

Tworząc politykę prorodzinną państwa tworzymy taką szeroką koalicję. Koalicję rządu – poprzez programy, które przygotowujemy, włączamy do tej koalicji i wspólnie działamy z samorządowcami, do tej koalicji włączone są organizacje pozarządowe oraz kolejny komponent to są pracodawcy – podkreśliła minister Marlena Maląg, która przypomniała, że gmina Miejsce Piastowe jest laureatem konkursu samorząd Pro Familia, w którym doceniono prorodzinne działania prowadzone przez władze lokalne.

Nasze działania to przede wszystkim rodzina w centrum życia, rodzina w centrum uwagi. To są konkretne działania, to są konkretne programy, które zrealizowaliśmy i realizować będziemy – mówiła minister, podając przykłady programów Rodzina 500+, Dobry Start, Mama 4+ czy programów opieki żłobkowej.

Minister podkreśliła również, że obecnie trwają konsultacje Strategii Demograficznej 2040, która jest ściśle powiązana z Polskim Ładem, czyli strategiczną wizją rozwoju kraju w zakresie polityki prorodzinnej, infrastrukturalnej, gospodarczej.

 

Mówiąc o polityce wsparcia opieki dla dzieci do lat 3, szefowa resortu rodziny przypomniała, że w ramach rządowego programu Maluch+ wydanych zostało już ponad 2 mld zł na tworzenie i utrzymanie miejsc w żłobkach, których jest dzisiaj ponad 200 tys.

Ten projekt będzie się rozwijał. Zależeć nam będzie, aby samorządy, które chcą tworzyć miejsca opieki żłobkowej mogły to czynić i miały zabezpieczone pieniądze. A rodzice, aby ponosili jak najniższe koszty – powiedziała.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało także projekt ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym. Przewiduje on wprowadzenie nowego świadczenia kierowanego do rodzin z dziećmi.

Na nasza polityka prorodzinna jest przede wszystkim oparta na współpracy, na diagnozowaniu potrzeb i tworzeniu takiego klimatu, aby rodzina była w centrum życia i uwagi. Bo tak naprawdę polityka prorodzinna to jest nasza polska racja stanu – podsumowała minister  Maląg.

 

O roli programów rządowych w kontekście wsparcia podkarpackich rodzin mówiła wojewoda Ewa Leniart. Podsumowała m. in. realizację programu Rodzina 500+.

mm2

To rokrocznie ponad 2 mld zł dla ponad 216 tys. podkarpackich rodzin i blisko 356 tys. dzieci, do których trafia świadczenie. Ma to ogromne znaczenia dla poprawy warunków życia młodych mieszkańców województwa. Istotnym wsparciem dla dzieci w wieku szkolnym jest także program Dobry Start – zaznaczyła wojewoda.

W gminie Miejsce Piastowe doskonale widać, że ten rozwój życia społecznego, dzięki skutecznej realizacji programów rządowych nakierowanych na wsparcie rodziny, zaspokajanie potrzeb zarówno najmłodszych mieszkańców, jak i też tych w wieku senioralnym, jest tak perfekcyjnie realizowany przez władze samorządowe – dodała Ewa Leniart.

 

70 Domów i Klubów „Senior+” na Podkarpaciu

s

Minister Marlena Maląg odwiedziła też Klub „Senior+” w Łężanach, gdzie spotkała się z uczestnikami zajęć. Dzisiaj w Polsce działa 970 Domów i Klubów „Senior+” dla ponad 23 tys. uczestników. Ponad połowa placówek powstała na terenie gmin wiejskich.

W ramach tegorocznej edycji programu „Senior+” w całym kraju powstanie kolejnych 113 placówek i ponad 2,5 tys. nowych miejsc dla osób starszych. Dzięki tej edycji liczba placówek „Senior+” przekroczy tysiąc – będziemy mieć ich 1090, a liczba miejsc sięgnie prawie 25 tys.

Tylko na Podkarpaciu działa 70 placówek oferujących miejsca dla ponad 1600 seniorów. W ramach tegorocznej edycji programu „Senior+” ma powstać kolejne 7 placówek dla przeszło 150 osób.

 

Źródło: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

 

15-07-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)