REKLAMA

Minister Jan Józef Kasprzyk odwiedził podkarpackich kombatantów

RZESZÓW / PODKARPACIE. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk odwiedził kombatantów i działaczy opozycji antykomunistycznej z województwa podkarpackiego.

Foto: PUW w Rzeszowie

Ministra w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie przywitała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, która podziękowała za podjętą inicjatywę spotkań ze środowiskami kombatanckimi w trudnym dla wszystkich czasie epidemii.

– Zarówno środowiska działaczy opozycji antykomunistycznej, jak i kombatantów są nam szczególnie bliskie. Troszczymy się o pamięć historyczną w naszym województwie. Podejmowaliśmy szereg działań przy wsparciu urzędów centralnych. Niestety w tym roku, ze względu na pandemię, nie mógł odbyć się Kongres Działaczy Opozycji Komunistycznej, Działaczy Solidarności i Kombatantów. Pamiętamy jednak o wszystkich Tych, którzy włączyli się w sposób szczególny w trudną drogę tworzenia niezawisłej Rzeczypospolitej, utrzymujemy kontakt, organizujemy również wydarzenia online – podkreśliła wojewoda Ewa Leniart.

Wizyta ministra Jana Józefa Kasprzyka na Podkarpaciu ma bezpośredni związek z ogólnopolską akcją świąteczną UdSKiOR, adresowaną do kombatantów, osób represjonowanych i działaczy opozycji antykomunistycznej. Jak zaznaczył szef Urzędu, w ubiegłych latach kombatanci, ofiary represji oraz działacze opozycji brali udział w organizowanych w Warszawie spotkaniach opłatkowych.

– W tym roku przyjęliśmy inne rozwiązanie. Z opłatkiem, kartkami świątecznymi przygotowanymi przez dzieci i drobnymi upominkami docieramy bezpośrednio do domów dotychczasowych uczestników naszych spotkań. Ta krótka chwila rozmowy i przekazania życzeń jest dla weteranów, bohaterów naszej wolności bardzo ważna – powiedział minister Jan Józef Kasprzyk.

Minister mówił również o innych akcjach dedykowanych kombatantom – m. in. o inicjatywie „Obiady dla bohaterów”, która objęła kilkanaście tysięcy osób w skali kraju.

– Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim organizacjom pozarządowym, wolontariuszom, służbom mundurowym, że włączyły się w tę wspaniałą akcję solidarności, która w sposób realny pokazuje, jak należy budować więź międzypokoleniową. To także wyraz wdzięczności za to, że my możemy żyć w wolnej Polsce, dlatego, że pokolenia minione, kiedy walczyły o Polskę myślały o tych pokoleniach, które przyjdą po nich – powiedział  minister Kasprzyk, podkreślając, że realizacja akcji to doskonały przykład budowania społeczeństwa obywatelskiego wspieranego przez administrację państwową.

Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych przypomniał także , że w tym roku, dzięki decyzjom rządu i ustawom przyjętym przez parlament wprowadzono również istotne zmiany w prawie, które poprawiły sytuację grup szczególnie dotkniętych w czasach komunistycznych. Chodzi m. in. nowelizację ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych wprowadzającą dodatkowe świadczenia wyrównawcze. Przyjęto także ustawę o zadośćuczynieniu Sybirakom, dzięki której wypłacane są jednorazowe odszkodowania osobom zesłanym w głąb nieludzkiej ziemi. Na ten cel państwo zabezpieczyło 300 milionów złotych.

W konferencji wziął także udział Krystian Fila, reprezentujący Fundację Nie Zapomnij o Nas, jedną z organizacji pozarządowych, które codziennie w czasie epidemii dostarczają ciepłe posiłki oraz paczki żywnościowe najbardziej potrzebującym kombatantom i działaczom opozycji w PRL. Ta pomoc trafia m.in. do osób z woj. podkarpackiego i jest finansowana dzięki dotacji otrzymanej z Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

– Cieszę, że pomoc kombatantom łączy wiele środowisk, które mają przed sobą jeden cel – wspierać i jednoczyć – powiedział Krystian Fila.

Po spotkaniu z mediami minister Jan Józef Kasprzyk udał się ze świątecznymi życzeniami do domów domy przedstawicieli wspomnianych wyżej środowisk. Odwiedził m.in. kombatantów w Rzeszowie, Łańcucie, Przemyślu, Kolbuszowej i Dębicy.

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych jest centralnym urzędem administracji rządowej w Polsce, którego zadaniem jest podejmowanie działań zapewnianiających uczestnikom walk o niepodległość Polski oraz ofiarom represji wojennych i okresu powojennego niezbędnej pomocy i opieki oraz należnego im szacunku i pamięci. Wśród szczegółowych zadań Urzędu znajduje się m.in. podejmowanie inicjatyw związanych z kultywowaniem i upowszechnianiem tradycji walk o niepodległość i suwerenność Rzeczypospolitej Polskiej oraz pamięci o ofiarach wojny i okresu powojennego. Urząd wydaje również decyzje o przyznaniu uprawnień i świadczeń przysługujących kombatantom, działaczom antykomunistycznej opozycji oraz ofiarom represji reżimów totalitarnych, a także pozostałym po nich wdowom i wdowcom.

Źródło: PUW w Rzeszowie

16-12-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

minister-jan-jozef-kasprzyk-odwiedzil-podkarpackich-kombatantow-6148-00r2kc