REKLAMA

Minister Dworczyk o szczepieniach w “Medyku”: Wiele wskazuje na złamanie szeregu procedur

RZESZÓW / PODKARPACIE. W Centrum Medycznym “Medyk” trwa kontrola Narodowego Funduszu Zdrowia. – Wiele wskazuje na to, że ta kontrola będzie miała swoje negatywne konsekwencje dla tej firmy – stwierdził w TVN24 szef KPRM i pełnomocnik rządu do spraw Narodowego Programu Szczepień, Michał Dworczyk.

kprmdworczyk
Foto: Krystian Maj / KPRM

Michał Dworczyk w czwartek 15 kwietnia gościł w programie stacji TVN24 – “Rozmowy Piaseckiego”. Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odpowiedział na pytanie dotyczące doniesień medialnych, jakoby w  Centrum Medycznym “Medyk” w Rzeszowie były osoby szczepione bez skierowań.

Dziennikarz TVN24 pytał też o praktykę szczepienia jednej osoby dwoma różnymi szczepionkami, do której, według doniesień Gazety Wyborczej, miało dojść w rzeszowskim “Medyku”.

Nie wiem, czy rzeczywiście się tak dzieje. W Polsce na razie nie ma takich rekomendacji. Niemcy rzeczywiście tak postępują – odparł minister Dworczyk, dodając, że dwa dni wcześniej Rada Medyczna przy premierze rozpoczęła dyskusję na ten temat.

Z przychodnią, czy z podmiotem prowadzącym działalność leczniczą funkcjonującym w Rzeszowie było już sporo problemów, dlatego w tej chwili trwa tam kontrola Narodowego Funduszu Zdrowia i wiele wskazuje na to, że ta kontrola będzie miała swoje negatywne konsekwencje dla tej firmy – mówił Michał Dworczyk.

 

Minister Dworczyk został również zapytany o to, czy firmie może zostać odebrane prawo do szczepień. Szef KPRM odpowiedział, że ewentualne decyzje w tej sprawie podejmie NFZ.

Nie można, prowadząc działalność leczniczą, kierować się wyłącznie chęcią maksymalizacji zysku, łamiąc procedury i obowiązujące przepisy. Wiele wskazuje na to, że tam szereg procedur i szereg obowiązujących przepisów zostało złamanych, przy czym ja jestem ostatnią osobą, która chce tutaj wydawać opinie w sprawie, w której powinni wypowiedzieć się fachowcy, czyli pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia, którzy po zakończeniu kontroli przedstawią jej wyniki i poinformują o swoich decyzjach – zaznaczył minister.

 

Jak tłumaczył podczas rozmowy Dworczyk, jeżeli producenci spełnią swoje obietnice, to szczepionki niebawem powinny być powszechnie dostępne i wówczas problem z możliwościami wyboru, czy czasem oczekiwania na otrzymanie preparatu powinien zostać rozwiązany.

 

 

W czwartek Zarząd Centrum Medycznego “Medyk” opublikował oświadczenie związane z doniesieniami o szczepieniach dwoma różnymi szczepionkami. Poniżej jego treść (zapis oryginalny):

Oświadczenie Zarządu CM Medyk

Oświadczenie

W związku z nieprecyzyjnymi informacjami, które ukazały się w niektórych mediach dotyczącymi szczepień naszych pacjentów, Centrum Medyczne MEDYK informuje, że realizuje szczepienia zgodnie z procedurami. Stosujemy się do rekomendacji i zaleceń.

W naszym Centrum, jeśli pacjent otrzymuje pierwszą dawkę szczepionki danego producenta, ten sam pacjent szczepiony jest drugą dawką szczepionki dokładnie tej samej firmy. Sugestie medialne jakoby miało być inaczej, wprowadzają w błąd opinię publiczną, co szczególnie przy tak ważnym temacie, jakim jest problem szczepień nie może mieć miejsca. Jest to szkodliwe dla realizacji narodowego programu szczepień.

 

Z poważaniem

Zarząd Centrum Medycznego MEDYK

 

 

Źródło: TVN24, Gazeta Wyborcza, Centrum Medyczne “Medyk”

16-04-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.