RZESZÓW. Prace nad przygotowaniem koncepcji trochę trwały, ale warto było czekać.
O tym, że w mieście brakuje miejsc stricte rekreacyjnych wie każdy. Także władze miasta, które zdecydowały się na zlecenie opracowania koncepcji zabudowy terenów w okolicy al. Sikorskiego i ul. Robotniczej na osiedlu Zalesie.
– Chcemy, aby na 24 hektarach powstała strefa rekreacji, która zostanie podzielona na kilka mniejszych, m.in strefę edukacyjną, strefę sportów zimowych, gier i zabaw, ogród botaniczny, mini zoo – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa.
Koncepcja została opracowana na podstawie wcześniej przeprowadzonych konsultacji społecznych w Rzeszowie oraz po rozmowach ze specjalistami. Zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców miasta, zostanie ona tak zorganizowana, by możliwe było korzystanie z niej zarówno w okresie letnim, jak i zimowym.
Założenia koncepcji
W strefie sportowej znajdą się: gigantyczna ścianka wspinaczkowa, tor saneczkowy, trasy biegowe, ścieżki rowerowe oraz dwie trasy narciarskie z wyciągami orczykowymi (o długości ok. 200 m oraz 100 m) oraz wyciąg taśmowy (o długości ok. 95m).
W strefie gier i zabaw pojawią się m.in. tor przeszkód w postaci “gąsienicy”, splash, wieża z przeszkodami, labirynt, wodne miasto oraz siłownia zewnętrzna.
W strefie ogrodu botanicznego zaprojektowana została oranżeria z motylarnią w formie nowoczesnego, przeszklonego budynku z egzotycznymi gatunkami roślin (drzew, krzewów, kwiatów). Wzdłuż ścieżek pojawią się egzotyczne gatunki drzew wraz z interaktywnymi tablicami informacyjnymi dostosowanymi do potrzeb niedowidzących i niewidomych.
– W koncepcji wzięto pod uwagę aspekt zabawy przez edukację. Zaprojektowany został Ogród Doświadczeń, w którym użytkownicy będą mogli przeprowadzać samodzielne eksperymenty z dziedziny fizyki czy techniki – wyjaśnia Chłodnicki. Miejsce to może być w przyszłości wykorzystywane pod organizację Pikniku Wiedzy w Rzeszowie.
Pojawi się też Park Nauki, który zostanie podzielony na kilka mniejszych stref. Wśród nich: strefy techniki i energii odnawialnej.
– Budynek może zostać zaprojektowany jako budynek pasywny z możliwością pełnego wykorzystania energii odnawialnej. Dzięki zastosowaniu zielonego dachu Parku Nauki całkowicie wtopi się w teren. Najwyższa część budynku została zaprojektowana jako całoroczna restauracja z tarasem widokowym na panoramę parku oraz miasto Rzeszów. Park Nauki będzie służył młodzieży szkolnej do ciekawych lekcji tematycznych, praktycznych warsztatów z techniki, przyrody, chemii itp. – wyjaśniają pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.
Inwestycja jest w fazie intensywnych przygotowań. Ma być zrealizowana w ramach projektu: „Modernizacja ogrodów zoologicznych w Zamościu i Łucku oraz opracowanie koncepcji strefy rekreacji z elementami ogrodu zoo w celu rozwoju transgranicznej turystyki przyrodniczej”.
Miasto chce skorzystać z dofinansowania unijnego, ale próbuje tez innych możliwości – został już m.in. złożony wniosek do konkursu Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju “Modelowa Rewitalizacja Miast”, co może skutkować 100 proc. dofinansowaniem.
Środki zewnętrzne są potrzebne, bo realizacja całej koncepcji to koszt ok. 100 mln zł.
wizualizacje: KR Studio. Pracownia architektoniczna
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz