REKLAMA

Mini zoo, ogród botaniczny, strefa edukacyjna, strefa gier i zabaw… [WIZUALIZACJE]

RZESZÓW. Prace nad przygotowaniem koncepcji trochę trwały, ale warto było czekać.

O tym, że w mieście brakuje miejsc stricte rekreacyjnych wie każdy. Także władze miasta, które zdecydowały się na zlecenie opracowania koncepcji zabudowy terenów w okolicy al. Sikorskiego i ul. Robotniczej na osiedlu Zalesie.

– Chcemy, aby na 24 hektarach powstała strefa rekreacji, która zostanie podzielona na kilka mniejszych, m.in strefę edukacyjną, strefę sportów zimowych, gier i zabaw, ogród botaniczny, mini zoo – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa.

Koncepcja została opracowana na podstawie wcześniej przeprowadzonych konsultacji społecznych w Rzeszowie oraz po rozmowach ze specjalistami. Zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców miasta, zostanie ona tak zorganizowana, by możliwe było korzystanie z niej zarówno w okresie letnim, jak i zimowym.

Założenia koncepcji

W strefie sportowej znajdą się: gigantyczna ścianka wspinaczkowa, tor saneczkowy, trasy biegowe, ścieżki rowerowe oraz dwie trasy narciarskie z wyciągami orczykowymi (o długości ok. 200 m oraz 100 m) oraz wyciąg taśmowy (o długości ok. 95m).

W strefie gier i zabaw pojawią się m.in. tor przeszkód w postaci “gąsienicy”, splash, wieża z przeszkodami, labirynt, wodne miasto oraz siłownia zewnętrzna.

W strefie ogrodu botanicznego zaprojektowana została oranżeria z motylarnią w  formie nowoczesnego, przeszklonego budynku z egzotycznymi gatunkami roślin (drzew, krzewów, kwiatów). Wzdłuż ścieżek pojawią się egzotyczne gatunki drzew wraz z interaktywnymi tablicami informacyjnymi dostosowanymi do potrzeb niedowidzących i niewidomych.

W koncepcji wzięto pod uwagę aspekt zabawy przez edukację. Zaprojektowany został Ogród Doświadczeń, w którym użytkownicy będą mogli przeprowadzać samodzielne eksperymenty z dziedziny fizyki czy techniki – wyjaśnia Chłodnicki. Miejsce to może być w przyszłości wykorzystywane pod organizację Pikniku Wiedzy w Rzeszowie.

Pojawi się też Park Nauki, który zostanie podzielony na kilka mniejszych stref. Wśród nich: strefy techniki i energii odnawialnej.

Budynek może zostać zaprojektowany jako budynek pasywny z możliwością pełnego wykorzystania energii odnawialnej. Dzięki zastosowaniu zielonego dachu Parku Nauki całkowicie wtopi się w teren. Najwyższa część budynku została zaprojektowana jako całoroczna restauracja z tarasem widokowym na panoramę parku oraz miasto Rzeszów. Park Nauki będzie służył młodzieży szkolnej do ciekawych lekcji tematycznych, praktycznych warsztatów z techniki, przyrody, chemii itp. – wyjaśniają pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

Inwestycja jest w fazie intensywnych przygotowań. Ma być zrealizowana w ramach projektu: „Modernizacja ogrodów zoologicznych w Zamościu i Łucku oraz opracowanie koncepcji strefy rekreacji z elementami ogrodu zoo w celu rozwoju transgranicznej turystyki przyrodniczej”.

Miasto chce skorzystać z dofinansowania unijnego, ale próbuje tez innych możliwości – został już m.in. złożony wniosek do konkursu Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju “Modelowa Rewitalizacja Miast”, co może skutkować 100 proc. dofinansowaniem.

Środki zewnętrzne są potrzebne, bo realizacja całej koncepcji to koszt ok. 100 mln zł.

wizualizacje: KR Studio. Pracownia architektoniczna

24-06-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

mini-zoo-ogrod-botaniczny-strefa-edukacyjna-strefa-gier-i-zabaw-to-moze-powstac-na-os-zalesie-wizualizacje