REKLAMA

Miliony złotych rządowej pomocy dla Podkarpacia. Rzeszów bez wsparcia

RZESZÓW / PODKARPACIE. 120 milionów złotych – taką kwotę otrzymał Samorząd Województwa Podkarpackiego na swoje zadania z drugiej tury rządowego programu wsparcia lokalnych inwestycji. To program skierowany do regionów, których budżety zostały uszczuplone przez pandemię. Z drugiej tury naboru do Regionalnego Funduszu Inwestycji Lokalnych pieniędzy nie otrzyma m.in. miasto Rzeszów.

04_5

Foto: Anna Magda / Biuro Prasowe UMWP

W poniedziałek 14 grudnia marszałek Władysław Ortyl i wicemarszałek Piotr Pilch przekazali informacje, jakie inwestycje Samorządu Województwa Podkarpackiego otrzymały rządowe wparcie z drugiej tury Regionalnego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Chodzi o cztery duże projekty:

·     100 mln przeznaczone jest na naprawy dróg wojewódzkich, które ucierpiały w czasie ostatniej powodzi,

·     4 mln złotych na modernizację Kliniki Ortopedii w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie,

·     6 mln złotych na dalsze prace budowlane w  Podkarpackim Centrum Chorób Płuc oraz zakup sprzętu medycznego w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie,

·     10 mln złotych na przebudowę pomieszczeń użytkowanych przez Klinikę Ginekologii i Położnictwa w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie.

Te niebagatelne środki poprawią jakość pracy lekarzy i pielęgniarek, ale też przyczynią się do lepszej obsługi naszych pacjentów. Ten model finansowy, który nam oferuje rząd jest istotnym źródłem pomocy dla samorządów, gospodarki, będzie chronił i tworzył miejsca pracy, na czym nam bardzo zależy – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

Wicemarszałek Piotr Pilch podkreślał z kolei ogromne wsparcie od rządu na inwestycje drogowe, na które samorząd województwa otrzymał aż 100 milionów. – Potężna kwota, która zasili nasz budżet, będzie skierowana na zniwelowanie strat spowodowanych powodziami tego lata. Wszyscy pamiętamy, jak wiele dróg zostało wtedy zniszczonych. Cieszę się, że zostało to uznane przez rząd jako ważny element wsparcia w ramach tego programu wsparcia – mówił wicemarszałek Pilch.

Jak przekazuje biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, rządowy Fundusz ma dać impuls do inwestycji i do gospodarczego ożywienia. Łącznie w drugiej turze naboru wniosków podkarpackie samorządy otrzymały 452 mln złotych. Dzięki temu wsparciu zrealizowanych zostanie 150 projektów. Razem z pierwszą transzą pomocy, która trafiła na Podkarpacie w lecie, Samorząd Województwa Podkarpackiego z Funduszu Inwestycji Lokalnych otrzyma ponad 789 mln zł.

789 mln złotych, jakie trafią na Podkarpacie to ważna kwota, która będzie wspierać samorządy i pobudzać gospodarkę – podkreślił marszałek Władysław Ortyl.

W drugiej turze pieniądze otrzymał Samorząd Województwa Podkarpackiego, czy m.in. Stalowa Wola, ale wiele miast nie dostało żadnych środków

Pozostało jeszcze 1,65 mld złotych, o które będzie można się ubiegać w ramach trzeciego konkursu wniosków. W konkursie tym na pewno wystartuje Rzeszów, który z Regionalnego Funduszu Inwestycji Lokalnych w drugiej turze nie otrzymał ani złotówki. Środki otrzymały rzeszowskie szpitale, ale te zarządzane przez Samorząd Województwa Podkarpackiego, czyli przez marszałka województwa, a nie przez miasto. W pierwszym konkursie rzeszowski ratusz dostał z funduszu 30 milionów złotych, jakie przeznaczono na: budowę łącznika alei Kopisto z ulicą Wierzbową i ulic Zawiszy Czarnego z Przemysłową oraz na remont i przebudowanie ulicy Matysowskiej.

Środków w drugiej turze RFIL nie otrzymał też Mielec, Przemyśl, czy Sokołów Małopolski. Wsparcie dostała natomiast m.in. Stalowa Wola, której prezydentem jest Lucjusz Nadbereżny z Prawa i Sprawiedliwości.

Według rządu, RFIL ma być instrumentem walki z ekonomicznymi skutkami pandemii COVID-19, a także formą wsparcia, która zapewni zrównoważony rozwój regionom, gdyż w równym stopniu wspiera zarówno duże miasta, jak i najmniejsze miejscowości.

Źródło: red., UMWP

14-12-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

miliony-zlotych-rzadowej-pomocy-dla-podkarpacia-rzeszow-bez-wsparcia-9798-00r2kc