REKLAMA

Miliony złotych na przebudowę starego miasta. Na razie kolejny przetarg

RZESZÓW / PODKARPACIE. Dwie firmy wystartują w przetargu na opracowanie projektu remontu rzeszowskich deptaków. Kiedy można liczyć na rozpoczęcie długo wyczekiwanych przez mieszkańców prac?

Przebudowie mają zostać poddane ul. Kościuszki, 3 maja i Grunwaldzka. Wcześniej odbyły się już trzy przetargi, ale zgłosiła się tylko jedna firma, której propozycja inwestycji była niekompletna. Do czwartego konkursu przystąpiły dwie korporacje – jedna chce przygotować dokumentację za 360, a druga za 540 tysięcy.

Inwestycja wydaje się być bardzo potrzebna ze względu na zły stan nawierzchni, która zaczyna się zapadać. Remont szacuje się na około 5-6 milionów złotych, a początek jego realizacji planowana jest na końcówkę 2016 roku.

Rzeszowski ratusz wraz ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich zorganizował konkurs na najlepszy projekt przebudowy deptaków. Zwyciężył pomysł pracowni Pikul Architekci z Jasła, który zakłada wprowadzenie szeregu innowacji. Przede wszystkim na ul. 3 maja wróciłyby drzewka. Ławeczki zostałyby zamienione na wygodne siedziska, a największą gratką dla mieszkańców miałyby być specjalne ławki z wizerunkiem miasta sprzed wojny.

Ulice pokryłyby szare, granitowe płyty. Co istotne – w każdą z nich wmurowana ma zostać mosiężna tablica zawierająca historyczną nazwę. Na przykład – na ulicy Grunwaldzkiej widniałby napis: “Ulica Grunwaldzka, do 1910 r. Aleja Sandomierska”, a na Kościuszki – “”Ulica Tadeusza Kościuszki, do 1894 r. ulica Farna”.

Deptaki mają stać się czynnikiem przyciągającym turystów i spacerowiczów. Takie miejsca są obecnie wizytówką każdego dobrze rozwijającego się miasta. Inwestycje dotyczące przebudowy rzeszowskich ulic w centrum szacuje się w milionach złotych.

(az)
10-12-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)