RZESZÓW, TARNOBRZEG / PODKARPACIE. Tarnobrzeski szpital poprawi dostępność do leczenia onkologicznego mieszkańców województwa podkarpackiego. Wszystko za sprawą projektu o wartości 43 mln złotych, który będzie realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. O projekcie na konferencji prasowej w szpitalu mówił członek zarządu Stanisław Kruczek.
Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Stanisław Kruczek zwrócił uwagę na to, jak ważna jest realizacja tego projektu dla mieszkańców Tarnobrzega i okolic:
– Wiemy z map potrzeb zdrowotnych, które zostały opracowane w ubiegłym roku, że subregion tarnobrzeski jest pozbawiony możliwości leczenia pacjentów za pomocą radioterapii. W promieniu 70 kilometrów nie ma żadnego ośrodka, który takie leczenie mógłby prowadzić. Dlatego w wyniku dwuletnich prac Zarządu Województwa Podkarpackiego, udało się pozytywnie przeprowadzić, 15 grudnia minionego roku na Komitecie Sterującym w Warszawie, plan działań dla województwa podkarpackiego, do którego został wpisany projekt dla szpitala w Tarnobrzegu, związany z planowanym leczeniem onkologicznym. Dzięki niemu tarnobrzeski szpital będzie profilowany na szpital onkologiczny – mówił członek zarządu Kruczek.
– Tarnobrzeski szpital może korzystać nie tylko ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego, są dostępne środki finansowe również w ramach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, a także innych programów w Ministerstwie Infrastruktury, gdzie można skorzystać ze środków na termomodernizację i generalnie obniżenie kosztów związanych z efektywnością energetyczną budynków. To jest związane z tym, co w tej chwili jako województwo staramy się robić, czyli obniżeniem kosztów działalności szpitali – dodaje.
Członek zarządu Stanisław Kruczek przytoczył na konferencji także kwoty, którymi został wsparty tarnobrzeski szpital w latach 2015-2016, jednocześnie poinformował o planowanych nakładach inwestycyjnych na 2017 rok. W bieżącym roku w szpitalu m.in. nastąpi adaptacja pomieszczeń dla potrzeb rezonansu magnetycznego i pomieszczeń pracowni RTG wraz z pracami projektowymi i dostawą urządzeń medycznych.
Projekt przewiduje rozbudowę Centrum Onkologii o Ośrodek Radioterapii z uwzględnieniem kompleksowej opieki szpitalnej w zakresie onkologii, co ma przyczynić się do wyrównania różnic w dostępie do świadczeń z teleterapii. Dodatkowo zostaną zakupione dwa akceleratory do radioterapii. Zakup jednego z dwóch akceleratorów planowany jest ze środków Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych realizowanego przez Ministerstwo Zdrowia. W ramach projektu zakupiony zostanie także aparat RTG typu telekomando i wymianie ulegnie tomograf komputerowy.
Projekt będzie realizowany w latach 2017-2018, jego całkowita wartość wynosi 43,2 mln zł, przy czym dofinansowanie z RPO WP to kwota 29,5 mln zł.
Wiktor Stasiak, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu przedstawił szczegóły wykonania samej inwestycji:
– W tej chwili jesteśmy na etapie przygotowania wniosku, który chcemy jak najszybciej złożyć do zarządu województwa, jednocześnie mamy przekonanie, że zostanie on pozytywnie zatwierdzony, co umożliwi projektowanie i budowę centrum. W szpitalu już funkcjonuje centrum onkologiczne, które cieszy się dobra opinią, funkcjonuje też oddział onkologii klinicznej i oddział dzienny chemioterapii. Mamy również poradnie, wspierające funkcjonowanie oddziałów – onkologiczną i chirurgii onkologicznej, które uruchomiliśmy w 2015 roku. Do tej pory leczenie w zakresie radioterapii było realizowane na terenie naszego województwa w dwóch ośrodkach – w Brzozowie i w Rzeszowie, a dzięki temu projektowi pacjenci będą mogli leczyć się w Tarnobrzegu – podkreślał dyrektor.
Lekarz med. Krzysztof Stolarski, zastępca dyrektora ds. lecznictwa mówił, w jaki sposób nowe centrum będzie funkcjonowało:
– Ideą centrum onkologicznego jest to, aby pacjent, który przyjdzie został kompleksowo obsłużony, czyli od początku do końca – od diagnozy – po chemię, radiologię, chirurgię oraz urologię. Udało nam się otworzyć poradnie urologiczną. To dopiero pierwszy krok do tego, żeby otworzyć oddział, czy pododdział urologiczny i wtedy byśmy w pełni świadczyli usługi medyczne w zakresie diagnozowania i leczenia pacjentów z chorobami onkologicznymi.
otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.