REKLAMA

Mieszkańcy Boguchwały przeciwni budowie masztu telefonii komórkowej

BOGUCHWAŁA / PODKARPACIE. Mieszkańcy Boguchwały nie chcą budowy masztu telefonii komórkowej, który może stanąć w centrum miejscowości, w pobliżu żłobka i przedszkoli. Sieć Plus, do której ma należeć nadajnik stwierdza, że instalacja nie zagraża zdrowiu mieszkańców.

pixabay_1

Foto: pixabay.com / zdjęcie poglądowe

Plan budowy stacji bazowej sieci Plus pojawił się w grudniu na tablicach informacyjnych w Boguchwale. Maszt telefonii komórkowej o wysokości 65 metrów ma stanąć na prywatnej działce przy ulicy Przemysłowej, w pobliżu żłobka i trzech przedszkoli.

Mieszkańcy nie zgadzają się na budowę masztu i protestują w obawie o własne zdrowie. Jak informuje Gazeta Wyborcza, W poprzednim tygodniu burmistrz Boguchwały Wiesław Kąkol zorganizował z nimi spotkanie. Do poniedziałku można było podpisywać list protestacyjny, który został przekazany inwestorowi i właścicielowi działki, przy której ma powstać stacja bazowa.

Urząd Gminy Boguchwała wydał negatywną decyzję w sprawie budowy, ale Plus może odwoływać się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Na korzyść firmy działa fakt, że działka, gdzie planowana jest lokalizacja nadajnika należy do prywatnego właściciela.

Sieć Plus tłumaczy, że budowa stacji bazowej jest niezbędna z uwagi na konieczność likwidacji obecnej stacji. Bez masztu Boguchwała i okolice mogłyby stracić dostęp do sieci GSM i internetu mobilnego. Firma jest w trakcie uzyskiwania koniecznych do budowy zgód i podkreśla, że stacja nie spowoduje zagrożenia dla zdrowia mieszkańców. Na chwilę obecną nie jest tam planowany montaż sieci 5G, jednak nie można wykluczyć tego w przyszłości.

Ministerstwo Cyfryzacji planuje wprowadzenie sieci 5G na terenie całego kraju. Komisja Europejska obliguje wszystkie państwa należące UE, by te uruchomiły infrastrukturę 5G przynajmniej w jednym mieście do końca 2020 roku. Według publikacji „Pole elektromagnetyczne a człowiek”, jaką wydało Ministerstwo Cyfryzacji, nie dowiedziono, że sieć 5G powoduje wzrost zachorowalności na nowotwory.

Obawy o zdrowie jednak istnieją, o czym świadczy między innymi fakt, że jeden z liderów wdrażania 5G – Szwajcaria, wstrzymał wprowadzanie tej technologii. Jak podaje dziennik Financial Times, Bundesamt für Umwelt (Bafu), czyli tamtejsza Federalna Agencja Ochrony Środowiska, ma zbadać skutki oddziaływania 5G na człowieka. Pomoże to w ustaleniu norm, które pozwolą szwajcarskim władzom na oszacowanie dopuszczalnej emisji promieniowania 5G.

Szwajcarskie kantony mogą w tym momencie udzielać zgody na budowanie infrastruktury 5G, w oparciu o najbardziej restrykcyjne w Europie poziomy natężenia promieniowania, co skutecznie wstrzyma zdecydowaną większość planowanych inwestycji w tym zakresie (5G wymaga większego nasycenia promieniowania niż technologie starszej generacji).

13-02-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)