REKLAMA

Matysówka i MIłocin dołączą do Rzeszowa

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pochlebnie podchodzi do przyłączenia Matysówki i Miłocina do Rzeszowa. Według projektu, Rzeszów miałby się poszerzyć o Miłocin (gm. Głogów Małopolski) – jest to 0,9 km2 i 700 mieszkańców. Ze strony Matysówki – 1750 osób i 5,3 km2. 

milocin

foto: archiwum Rzeszow24.pl

Projekt opiewa sołectwa, które wcześniej zaaprobowała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. W 2010 roku część Miłocina stała się elementem Rzeszowa – stolicy Podkarpacia. O pozytywnej opinii na temat przyłączenia Miłocina orzekły historyczne względy. Przychylna opinia o przyłączeniu Matysówki pojawiła się w latach 2010-2011. 

Przyłączenie do Rzeszowa gminy Krasne oraz kilku sołectw z gmin podrzeszowskich: części Racławówki z gminy Boguchwała, Pogwizdowa Nowego z gminy Głogów Młp, Zaczernia, Nowej Wsi, Jasionki, Tajęciny, części Trzebowniska z gminy Trzebownisko zostały negatywnie osądzone przez wojewodę podkarpacką. 

W 2006 roku rozpoczęto pracę nad poszerzaniem granic Rzeszowa. Powierzchnia z ok. 54 km kwadratowych wzrosła do 120,4 km kwadratowych. Mieszkańców również przybyło. Jak dotąd było ich 159 tysięcy. Teraz jest już ich niemal 191 tysięcy. Dzięki przyłączeniu do Rzeszowa Matysówki i Miłocina miasto zyska 6 km kwadratowych dodatkowej powierzchni oraz 2,5 tys. Mieszkańców. 

Definitywna decyzja w sprawie poszerzenia granic Rzeszowa zostanie podjęta przez rząd. Dzięki poszerzeniu granic stolica Podkarpacia ma szansę na większy rozwój.

10-07-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

matysowka-i-milocin-dolacza-do-rzeszowa-2009