REKLAMA

Matka Boska czuwa nad Podkarpaciem

LUBACZÓW. Samorządowcy naszego województwa zawierzyli wszystkie sprawy “Małej Ojczyzny” Matce Boskiej. Dokonali tego na pielgrzymce do Konkatedry w Lubaczowie.

W liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Łaskawej – 7 maja, po raz kolejny do Konkatedry w Lubaczowie pielgrzymowali samorządowcy z województwa podkarpackiego i lubelskiego. Tegoroczna pielgrzymka miała szczególny wymiar, ze względu na obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski oraz 360. rocznicę Ślubów króla Jana Kazimierza. Święto, któremu towarzyszył Odpust Papieski Ku Czci Najświętszej Maryi Panny Łaskawej stało się okazją do zawierzenia przez samorządowców spraw naszej „Małej Ojczyzny” pieczy Matki Boskiej.

Uroczystości rozpoczęły się okolicznościowym wykładem z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski, podczas którego Ks. Janusz Mierzwa – profesor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, wygłosił referat na temat społecznego wymiaru misji Kościoła w przekazie wartości i kształtowaniu tożsamości Narodu. Następnie w lubaczowskiej konkatedrze odprawiona została uroczysta msza św. Odpustowa w intencji Ojczyzny oraz samorządów ziemi podkarpackiej i lubelskiej. To właśnie tutaj znajduje się obraz z wizerunkiem Matki Boskiej Łaskawej, przed której obliczem król Jan Kazimierz w 1656 roku składał śluby lwowskie, powierzając Jej sprawy ojczyzny i narodu polskiego. W uroczystości wzięli udział marszałek województwa Władysław Ortyl oraz członek zarządu Lucjan Kuźniar. Obecny był także Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Cypryś oraz przedstawiciel administracji rządowej wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Podczas nabożeństwa, któremu przewodniczył przewodniczył J.E. Ks. Arcybiskup Edward Nowak z Rzymu, marszałek Władysław Ortyl w imieniu samorządowców zawierzył Maryi “Małe Ojczyzny” i sprawy publiczne, prosząc o Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski, aby dobrze wypełniać obowiązki i podejmować mądre oraz roztropne decyzje z korzyścią dla wszystkich mieszkańców Podkarpacia i Lubelszczyzny, słowami:

“Matko Boża, klęcząc w pokorze, pragniemy odnowić przymierze i na nowo zawierzyć się Twojej opiece i dobroci, powierzając Ci sprawy publiczne naszych Małych Ojczyzn oraz codzienne troski ich mieszkańców. Składając podziękowania za łaskę godnego przeżywania rocznicy Chrztu Polski oraz Ślubów Lwowskich, prosimy abyś była naszą Opiekunką i Przewodniczką na ścieżkach życia. Królowo Polski błagamy Cię również, abyś udzieliła nam pomocy, byśmy umieli mądrze i roztropnie podejmować decyzje oraz kierować naszymi wspólnotami w duchu chrześcijańskiej jedności i miłości bliźniego. Niech Twoja matczyna miłość nie opuszcza nas w chwilach trudnych, a łaskawa opieka niech towarzyszy nam w staraniach, by godnie budować przyszłość ziemi Podkarpackiej, Lubelskiej i całej Ojczyzny.”

Na zakończenie uroczystości Wojewoda Podkarpacki – Ewa Leniart odczytała list Prezydenta RP skierowany do uczestników Pielgrzymki. Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił chór Canzone z Lubaczowa i prof. Jan Bartłomiej Bokszczanin – organista.

za: www.podkarpackie.pl

09-05-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

matka-boska-czuwa-nad-podkarpaciem-az003