REKLAMA

Masz kredyt bądź planujesz jego wzięcie? Sprawdź, czy będziesz bezpieczny finansowo

Myślisz, że bankructwo cię nie dotyczy i miejmy nadzieję, że tak jest. Jednak większość ludzi, którzy mają komornika lub których dotknęły poważne kłopoty finansowe, nigdy wcześniej nie pomyślało, że znajdą się w tej sytuacji. Nie miało też planu, jak się przed tym uchronić.

 

Narodowy Bank Polski podał receptę na bankructwo. Jak się okazuje nie potrzeba zbyt wiele, wystarczą tylko poniższe 3 warunki. Sprawdź je koniecznie, aby być świadomym i uchronić się przed niechcianym. Oszacuj czym prędzej czy jesteś w strefie zagrożenia, a jeśli tak jest, nie czekaj z opracowaniem planu ratunkowego!

 

1. Wysoki odsetek bieżącej raty w stosunku do bieżącego dochodu

Oznacza to, że więcej niż 40 % dochodów bieżących idzie na spłatę rat kredytu. Jeśli masz już kredyt pomyśl jak możesz sprawić, by zdobyć dodatkowe dochody. Może warto obniżyć ratę kredytu? Jeśli jednak dopiero rozważasz wzięcie kredytu, weź ten punkt pod uwagę i podziel wartość kredytu przez stałe dochody (i pomnóż przez 100%). Jeśli wynik wyszedł dużo mniejszy niż 40%, możesz spokojnie wziąć pożyczkę.

 

2. Niski poziom oszczędności płynnych

Żyjesz z miesiąca na miesiąc i nie masz oszczędności na tak zwaną “czarną godzinę”? Jeśli masz już kredyt to bardzo ryzykowna sytuacja. Co jeśli zepsuje ci się samochód albo co gorsza zachorujesz i ceny leków okażą się gigantyczne? Bez tak zwanej poduszki finansowej, czyli tej kwoty zaoszczędzonej na czarną godzinę, możesz łatwo znaleźć się w tarapatach. Bardzo ryzykowną będzie sytuacja, kiedy raty wzrosną np. o 15%, a przez to nie będziesz miał pieniędzy na podstawowe potrzeby. Aby uniknąć tej sytuacji, stwórz plan oszczędzania! Sprawdź jak zminimalizować koszty życia na stronie porównywarki finansowej Matchbanker.

 

3. Wysoka wartość długu do spłaty w stosunku do wartości własnego majątku

Jeśli twój dług wynosi dużo więcej niż twój cały majątek, powinno ci się włączyć czerwone światło. Co jeśli nie będziesz go w stanie spłacać? Kłopoty będą gwarantowane. Przed wzięciem kredytu pomyśl, jaki majątek posiadasz. Wlicz w to posiadaną ziemię, samochód, nieruchomość i zobacz, czy wynoszą więcej niż kredyt, który planujesz wziąć. Jeśli już posiadasz dług, wynoszący więcej niż twój majątek jak już wspomniano powyżej – stwórz plan oszczędzania bądź pomyśl o dodatkowej pracy.

 

 

Jeśli odpowiadasz tak na 2 lub 3 z poniższych punktów, nie decyduj się na pożyczkę. Jeśli posiadasz już zadłużenie, musisz czym prędzej zacząć budować “poduszkę finansową”, która uchroni cię w sytuacji awaryjnej. Zacznij małymi krokami, od ucinania drobnych kosztów na zbędne gadżety czy wyjścia do restauracji bądź niepotrzebne subskrypcje. Sprawdź czy możesz wynegocjować lepszą ofertę abonamentu telefonu, telewizji czy internetu. Może zaczniesz dojeżdżać do pracy rowerem? Wszystkie te, być może pozornie małe koszty, tworzą łącznie większe kwoty, dzięki którym mógłbyś stworzyć zabezpieczenie finansowe. Nie czekaj z budowaniem swojej poduszki finansowej! Nigdy nie wiesz, co przyniesie życie.

Artykuł sponsorowany

21-03-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

masz-kredyt-badz-planujesz-jego-wziecie-sprawdz-czy-bedziesz-bezpieczny-finansowo