SANOK / PODKARPACIE. Kilkudziesięciu przedstawicieli sanockiego przemysłu, szkolnictwa, fundacji, Regionalnej Izby Gospodarczej, a także Rady Miasta wzięło udział w spotkaniu z Marszałkiem Województwa Podkarpackiego Władysławem Ortylem oraz Członkiem Zarządu Województwa Podkarpackiego Tadeuszem Pióro. Wizyta, choć krótka, pozwoliła na poruszenie wielu istotnych kwestii w rozwoju naszego miasta oraz województwa.
Tematyka spotkania oscylowała wokół kwestii związanych ze sprawami gospodarczymi i przemysłowymi, dotyczącymi nie tylko miasta Sanoka, ale także regionu i województwa. Marszałek w swoim wystąpieniu podsumował dotychczasowe wsparcie, jakiego udzielono przedsiębiorcom w latach 2007 – 2013. Sporo miejsca poświęcił także nowej perspektywie finansowej i temu, jakie gałęzie działalności będę szczególnie wspierane przy podziale środków. Oczywiście na to wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy, a także wszelkie inicjatywy gospodarcze, zwłaszcza nastawione na innowacyjność. To wsparcie będzie pochodziło nie tylko z Regionalnego Programu Operacyjnego, ale także z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, zwłaszcza na pomoc osobom, które chcą założyć własną działalność gospodarczą. Marszałek odkreślił, że jednym z zadań samorządu województwa będzie stworzenie warunków do rozwoju przedsiębiorczości, a więc również wspieranie samorządów w ich działalności. Dodał również, że ważne dla władz województwa jest także zniwelowanie tzw. „efektu korytarza”. Jest on widoczny zwłaszcza w tych miejscowościach, które mają utrudniony wjazd na autostradę lub zjazd z niej. Taka sytuacja panuje w południowej część województwa.
Do niektórych kwestii poruszonych przez Marszałka odniósł się w swoim wystąpieniu także Burmistrz Sanoka dr Wojciech Blecharczyk. Wskazał, że przyszłością Sanoka jest utrzymanie potencjału gospodarczego z tendencją rozwojową. Trudniej się jednak rozwijać bez odpowiedniego skomunikowania z resztą kraju. Brak zjazdu z autostrady w okolicach Pilzna oraz odstąpienie od budowy drogi ekspresowej S-19, wskazał jako jedne z ważniejszych problemów stojących na drodze do pełnego rozwoju tej części województwa.
– Walczyliśmy o realizację wspomnianych inwestycji, ale nie udało się. Dziś wraz z samorządami bieszczadzkimi, ale także Krosna i Jasła – które wraz z Sanokiem tworzą Podkarpackie Trójmiasto – będziemy apelować o modernizację drogi krajowej nr 28, bo to nasza szansa na lepszą komunikację, a tym samym rozwój przemysłu – tłumaczył burmistrz dr Wojciech Blecharczyk.
Burmistrz podziękował także zarządowi województwa za wspieranie miejskich obszarów funkcjonalnych. Jednym z nich jest Sanok, który wraz z sąsiednimi samorządami Leska, Zagórza, Gminy Wiejskiej Sanok, będzie składał projekty o dofinansowanie różnorodnych działań ważnych dla życia tych gmin, w ramach zintegrowanych inwestycji terytorialnych.
Za jedną z najistotniejszych kwestii Burmistrz podał rozwój gospodarczy Sanoka, m.in. poprzez poszukiwanie nowych przedsiębiorców.
– Jednak do tego potrzebne są uzbrojone tereny przemysłowe, a także możliwość funkcjonowania w specjalnej strefie ekonomicznej. O to Sanok czyni starania, i o środki na to będzie zabiegał w przyszłej perspektywie finansowej – mówił podczas spotkania z Marszałkiem Burmistrz dr Wojciech Blecharczyk.
Wspomniał także o klastrze gospodarczym, który został założony w Sanoku. To bardzo ważne, gdyż w przyszłym okresie finansowania to właśnie organizacje zrzeszające przedsiębiorców będą miały większe szanse na pozyskanie środków na swój rozwój. Dziękując Marszałkowi za dotychczasową pomoc, Burmistrz prosił o dalsze wspieranie cennych samorządowych inicjatyw.
Pan Marszałek z Członkiem Zarządu Województwa oraz Burmistrzem Sanoka spotkali się również z syndykiem masy upadłościowej Autosan S.A., z którym rozmawiali o sytuacji zakładu, perspektywach jego rozwoju, a także możliwościach w kwestii otrzymania dofinansowania na produkcję autobusów niskoemisyjnych. Wszyscy uczestnicy spotkania odwiedzili także zakład.
Agnieszka Frączek
Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta w Sanoku
otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.