REKLAMA

Marszałek tłumaczył się z opóźnień w trzech inwestycjach. Co z absolutorium?

RZESZÓW. Zapadła decyzja ws. udzielania absolutorium zarządowi województwa.

Centrum Wystawienniczo-Kongresowe, ścieżki rowerowe i sieć szerokopasmowa – to główne inwestycje, za które zarząd województwa został skrytykowany przez PO i PSL.

Zdaniem opozycji popełniono wiele błędów, które wpłynęły na opóźnienia w realizacji inwestycji. Sprawa jest o tyle ważna, o ile w tym roku konieczne jest zamknięcie i rozliczenie ich w ramach unijnych dofinansowań. Jeśli się to nie uda, samorząd województwa różnicę będzie musiał pokryć ze swojego budżetu.

Inwestycje te chcemy zrealizować w tym roku – zapewnia marszałek Władysław Ortyl.

IMG_9267

Marszałek przedstawił sprawozdanie finansowe województwa za 2014 rok.

Zrealizowaliśmy 95 proc. planu, nie wykonano ok. 5 proc. dochodów, co stanowi 69 mln zł i jest to związane z projektami unijnymi – mówi Władysław Ortyl. – Jeśli jeden beneficjent powoduje opóźnienia, to przekłada się to na innych. Opóźnienie te nie są zależne od zarządu województwa.

Wykonano 88 proc. zaplanowanych wydatków. Powstały oszczędności z powodu opóźnień w trzech inwestycjach: budowie tras rowerowych (3 mln zł), budowy Centrum Wystawienniczo-Kongresowego (26 mln zł) i wdrożenia sieci szerokopasmowej (8,1 mln zł).

W dochodach własnych w związku z pozaprogramową sprzedażą majątku samorządu na terenach Parku Naukowo-Technologicznego pojawiła się kwota 3,33 mln zł.

Komentarze klubów
166 mln zł to środki, których nie udało się rozdysponować. Problemy z realizacją trzech wspominanych zadań spowodowały przesunięcia środków na 2015. Jeżeli nie uda się ich zrealizować w tym roku, samorząd będzie musiał przekazać pieniądze ze swojego budżetu, a to odbędzie się kosztem innych zadań. Nie ma co się cieszyć, że jest 120 mln zł wolnych środków, bo to tylko przesunięcie środków z jednego roku na drugi. Kub PO nie udzieli absolutorium zarządowi mówi Teresa Kubas-Hul, przewodnicząca klubu PO.

Rok 2014 był jednym z lepszych pod względem realizacji celów. Było wiele wolnych środków z poprzedniego roku, które można było wykorzystać, ale nowe władze zaczęły zmieniać kierunek postępowania. Brakuje działań zmierzających do wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw, nie zrealizowano programów melioracyjnych, nie ma wsparcia dla szpitali, brakuje współpracy z rządem – mówi Władysław Stępień z klubu PSL.

Zarząd zrealizował założone zadania w sposób rzetelny i zgodny z prawem. Nie wykonano 5 proc. dochodów i 11 proc. wydatków. Wszystko zostało wyjaśnione.  Panie marszałku, proszę o przyjęcie podziękowań dla zarządu, urzędu i jednostek podległych, które pracowały przy wykonaniu budżetu. Klub PiS zagłosuje za przyjęciem uchwały – mówi Jerzy Cypryś, przewodniczący klubu PiS.

Skąd te pieniądze
Marszałek wyjaśnił, że zarząd nie cieszy się z powstałych wolnych środków, bo samorząd nie jest spółką, która dąży do zysku. Zapewnił, że będzie wspierał szpitale i nie dopuści do ich prywatyzacji. Tłumaczył, że opóźnienia w budowie ścieżek rowerowych były efektem przetargów, do których zgłosiły się firmy proponujące znacznie wyższe kwoty niż zakładał budżet. W pierwszym przetargu kwota była wyższa o 50 mln zł, w drugim o 30 mln zł. Dopiero trzeci pozwolił wyłonić zwycięzce.

Ortyl odniósł się także do zarzutów Stępnia, że samorząd już teraz utrzymuje CWK i koszty już teraz wynoszą 3 mln zł. – Takiego wydatku nie ma. Pojawiają się tylko koszty wdrożenia projektu, ale nie utrzymania obiektu – mówi Ortyl.

Sprawozdanie finansowe za 2014 rok zostało przyjęte. Za zagłosowało 20 radnych, przeciw 13.

Radni udzielili absolutorium zarządowi. Za opowiedzieli się 19 radnych, przeciw było 14.

WKRÓTCE MATERIAŁ WIDEO

25-05-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

marszalek-tlumaczyl-sie-z-opoznien-w-trzech-inwestycjach