REKLAMA

Marszałek Ortyl zasmakował Europy

PODKARPACIE. Marszałek Władysław Ortyl rozpoczął pracę w Europejskim Komitecie Regionów. W sali plenarnej Parlamentu Europejskiego w Brukseli 7 i 8 grudnia odbyła się pierwsza sesja z udziałem marszałka województwa podkarpackiego.

n

foto: www.podkarpackie.pl

Komitet Regionów jest organem doradczym Unii Europejskiej powołany do życia w 1994 roku. W jego sklad wchodzą przedstawiciele samorzadów ze wszystkich 28 państw UE. Dzięki komitetowi samorządowcy mogą w sposób formalny wypowiedzieć się w procesie stanowienia prawa przez instytucje Unii Europejskiej.

Komisja Europejska oraz Parlament Europejski są zobowiązane do zasięgania opinii komitetu w sprawach dotyczących samorządów lokalnych i regionalnych. Komitet wydaje również opinie z własnej inicjatywy. W czwartek rano natomiast odbyło się inauguracyjne spotkanie Międzyregionalnej Grupy Karpaty. Powołano ją przy Komitecie Regionów z inicjatywy marszałka Władysława Ortyla.

Grupa liczy 30 członków a jej sekretariat prowadzi biuro Województwa Podkarpackiego w Brukseli. Podczas dzisiejszego posiedzenia marszałek Władysław Ortyl wybrany został jej przewodniczącym. Jednym z dziś poruszanych tematów była Strategia Karpacka.

W delegacji samorządu województwa w Brukseli jest także sejmikowa Komisja ds. Współpracy Międzynarodowej. Wczoraj w Domu Polski Wschodniej odbyło się jej wyjazdowe posiedzenie. Województwo Podkarpackie przejęło roczne przewodnictwo w Domu Polski Wschodniej i właśnie funkcjonowanie tej placówki było głównym tematem obrad. W środowy wieczór podczas świątecznego spotkania Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski symbolicznie przekazał przewodnictwo na ręce marszałka Władysława Ortyla. Wkrótce materiał filmowy.

za: www.podkarpackie.pl

08-12-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

marszalek-ortyl-zasmakowal-europy