REKLAMA

Marszałek Ortyl: Deklarujemy wsparcie dla budowy Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego

RZESZÓW / PODKARPACIE. – Podtrzymujemy deklarację naszego wsparcia dla budowy Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki. Czekamy jednak na konkretne wyliczenia, ile tak naprawdę ta inwestycja będzie kosztować – poinformował podczas konferencji prasowej zorganizowanej w rzeszowskim ratuszu marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

02_7

Foto: Michał Mielniczuk / Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

W poniedziałkowej konferencji ws. przygotowań do rozpoczęcia procedury budowy Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki, oprócz marszałka Ortyla, wzięli też udział: europoseł PiS Tomasz Poręba, wojewoda Ewa Leniart, pełniący funkcję prezydenta Rzeszowa Marek Bajdak oraz przedstawiciele Resovii – prezes Aleksander Bentkowski i Adrian Rudawski, prezes spółki piłkarskiej.

Potwierdziły się nasze przypuszczenia, że dotychczasowe działania ws. Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki były tylko pozorowane. Bardzo się cieszę, że temat teraz tak naprawdę ruszy z miejsca, bo Województwo Podkarpackie bardzo potrzebuje tego typu obiektu sportowego. Nie ma w naszym regionie stadionu, który mógłby gościć zawody lekkoatletyczne na wysokim szczeblu. Uchwała intencyjna, którą podpisaliśmy w 2015 jest aktualna. Deklarujemy nasze wsparcie dla tej inwestycji. Mówię o tym patrząc na całe spektrum talentów sportowych z naszego regionu – powiedział marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

 

Marek Bajdak, pełniący funkcję prezydenta Rzeszowa, poinformował, że 8 marca zatwierdzony został podział działek i w związku z tym 15 marca upływa termin jego uprawomocnienia.

W konferencji prasowej wzięła udział także wojewoda Ewa Leniart, która potwierdziła przychylność rządu dla inwestycji.

Wieloletnie starania o powstanie Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki to prawdziwy bieg przez płotki. Dziś wychodząc na ostatnią prostą mamy gwarancję jej finansowania, której udziela polski rząd. Nie możemy zawieść ambicji tysięcy sportowców i kibiców z Rzeszowa i Podkarpacia. To także moja ambicja, bo ta inwestycja stanowić będzie centrum sportowego życia miasta i regionu – mówiła wojewoda.

– Dla Rzeszowa to niezwykle ważne, aby utalentowani sportowcy mieli gdzie rozwijać swoje talenty. Bardzo nam zależy, aby takie osoby, jak Wiktoria Miąso, czy Oliwer Wdowik mieli gdzie szlifować formę. Takim miejscem będzie PCLA – dodała Ewa Leniart.

 

W 2019 roku odbyło się  spotkanie z ówczesnym Ministrem Sportu Witoldem Bańką, prezydentem Tadeuszem Ferencem oraz marszałkiem Władysławem Ortylem, podczas którego przyjęto mapę drogową budowy PCLA, uwzględniającą wsparcie finansowe rządu oraz samorządu miasta i województwa.

Minęły dwa lata i wciąż stoimy w miejscu. W styczniu na mój apel o jak najszybsze ogłoszenie przetargu wiceprezydent miasta zapewnił w mediach, że Ratusz złoży wniosek o pozwolenie na budowę i ruszy z przetargiem jeszcze w lutym. Dziś wiemy, że w świetle zastanych w ratuszu dokumentów tak się nie stało – mówił europoseł PiS Tomasz Poręba.

04_8

Foto: Michał Mielniczuk / Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

Nowoczesne Centrum Lekkoatletyczne ma powstać na bazie obecnego obiektu przy ul. Wyspiańskiego. Powstanie m.in. kryta sześciotorowa bieżnia licząca 330 metrów, bieżnie rozbiegowe czy strefa siłowni i fizjoterapii, a trybuny pomieszczą prawie 10 tysięcy kibiców.

Inwestycja ma być dofinansowana z środków Ministerstwa Sportu.

 

Źródło: Tomasz Leyko / Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

15-03-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)