REKLAMA

Marcin Warchoł chce budować monorail: Rzeszów mój widzę ogromny (VIDEO)

|

Marcin Warchoł chce budować monorail: Rzeszów mój widzę ogromny (VIDEO)

RZESZÓW / PODKARPACIE. W środę 24 marca odbyła się konferencja prasowa kandydata na prezydenta Rzeszowa Marcina Warchoła, który w towarzystwie byłego prezydenta Tadeusza Ferenca mówił o projekcie budowy w Rzeszowie kolejki nadziemnej, czyli tak zwanego monoraila.

Przechwytywanie_142

Foto: Marcin Warchoł / Facebook

Temat zaczął się ponad 12 lat temu, kiedy wyjechałem do Szwajcarii, by oglądać kolejkę. Było wiele spotkań w Sejmie, komisji, rozmów, a sprawa stała w miejscu. Dopiero, kiedy nawiązaliśmy kontakt z panem ministrem Warchołem temat ruszył do przodu. W tej chwili przepisy już są przygotowane i inwestycja będzie mogła być realizowana – mówił podczas zorganizowanej w środę konferencji prasowej Tadeusz Ferenc.

Działanie pana ministra Warchoła jest zdecydowane i bardzo skuteczne – podkreślał Ferenc. Za przykład podał Zamek Lubomirskich, który przeszedł w ręce Rzeszowa oraz budowę Sądu Okręgowego.

Były już prezydent Rzeszowa odniósł się też do śmierci prof. Włodzimierza Choromańskiego, swojego doradcy w sprawie monoraila, którego sam nazwał “głównym architektem kolejki”.

Niestety koronawirus odebrał nam człowieka zaangażowanego, bardzo mądrego i bardzo nad tym bolejemy – mówił Tadeusz Ferenc.

 

Marcin Warchoł: Rzeszów mój widzę ogromny

Parafrazując słowa naszego poety: Rzeszów mój widzę ogromny. Wielkie, nowoczesne przestrzenie – tymi słowami chciałbym zabrać państwa w podróż do Rzeszowa XXII wieku, gdzie idea staje się rzeczywistością, gdzie marzenia się realizują – tak Marcin Warchoł zaprosił obecnych na konferencji dziennikarzy do obejrzenia krótkiego filmu przedstawiającego wizualizację kolejki nadziemnej na ulicach Rzeszowa.

Taki ma być nasz Rzeszów. Rzeszów łączący ludzi, którzy chcą pracować, którzy chcą robić robotę i zarażać innych świetnymi pomysłami, ideami i wdrażać je szybko w życie – skomentował film wiceminister i zapowiedział, że kolejne materiały filmowe związane z kolejką mają pojawiać się w trakcie jego kampanii.

 

Plany budowy monoraila

Marcin Warchoł przedstawił plan budowy kolejki nadziemnej w Rzeszowie.

Chciałbym, żeby kolejka biegła w kierunku Cieplińskiego, następnie do Rejtana, Piłsudskiego. To jest nasz Rzeszów! Rzeszów przyszłości, ale i Rzeszów jakże nam bliski, który za chwilę będziemy wspólnie budować. Przygotowałem przepisy na monoraila z inspiracji pana prezydenta Tadeusza Ferenca, wspólnie z ministrem infrastruktury. Są przygotowane i gotowe na podpis – opisywał wiceminister.

Premier jest osobą, która wspiera rozwój Polski i samorządności naszego kraju, dlatego absolutnie uważam, że nie będzie problemów z podpisem – zaznaczył Marcin Warchoł.

Kandydat na prezydenta Rzeszowa wymieniał zalety nowego środka transportu: bezpieczny, bezkolizyjny, ekologiczny, najnowocześniejszy, pięć razy bardziej efektywny niż autobus, dwa razy bardziej efektywny niż tramwaj i zdecydowanie tańszy od metra.

 

“Chciałbym, żebyśmy przegonili Amsterdam”

Chcemy miasto rozszerzać, chcemy miasto rozwijać, tworzyć je nowoczesnym i dlatego taka jest moja wizja. Amsterdam ma tylko 200 kilometrów kwadratowych, niecałe 70 więcej, niż Rzeszów. Mieszka tam 820 tysięcy osób Zajmuje pierwsze miejsce, jeśli chodzi o smart city, w całej Europie. Chciałbym, żebyśmy przegonili Amsterdam. Zrobimy to wspólnie ciężką pracą – zapewniał Marcin Warchoł.

Jak zaznaczył wiceminister, inspiracją w działaniach był i jest dla niego Tadeusz Ferenc.

To pan prezydent Ferenc jako wizjoner i wielki gospodarz miasta zaraził mnie tym pomysłem. Pan prezydent jest bezwzględnie honorowym obywatelem miasta. Jeśli mi mieszkańcy zaufają, pan prezydent będzie miał ciągły wpływ na sprawy miasta – podkreślił Warchoł.

 

Kolejkę mają tworzyć rzeszowskie firmy

Marcin Warchoł planuje, by w strefie na Dworzysku uruchomić fabrykę wagoników. Zapewnił, że jest “w trakcie zaawansowanych rozmów z inwestorami”.

Według planu wiceministra ma też powstać aplikacja do korzystania z kolejki, którą docelowo mogłaby stworzyć rzeszowska firma.

 

Koszty i termin budowy

Marcin Warchoł dodał, że w przypadku jego zwycięstwa w wyborach budowa kolejki ruszy “niebawem”. – Natychmiast zabieram się do roboty – mówił.

Jak powiedział wiceminister, szacowany koszt inwestycji, to od około 800 milionów do 1 miliarda złotych. Marcin Warchoł podkreślił, że jest szereg środków, w tym również środki unijne, po które zamierza chętnie sięgać.

 

Tekst: Kacper Ciuba

24-03-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

marcin-warchol-chce-budowac-monorail-rzeszow-moj-widze-ogromny-video-1415-00r2kc