REKLAMA

Marcin Warchoł: Bezpieczny Rzeszów to bardzo ważny punkt w moim programie (FOTO)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Marcin Warchoł przedstawił w sobotę swój program dotyczący bezpieczeństwa w Rzeszowie. Kandydat na urząd prezydenta Rzeszowa zobowiązał się do rozbudowy miejskiego monitoringu, podwojenia kwoty z budżetu miasta na patrole policji, doświetlenia miejsc niebezpiecznych, czy tworzenia systemu inteligentnych przejść dla pieszych.

DSC_3379

Ja, jako minister sprawiedliwości wyjątkową pieczę przykładam do bezpieczeństwa. Jest to zadanie, nad którym pracuję już kilka lat. W Ministerstwie Sprawiedliwości od 2015 roku niemal codziennie mówię i pracuję nad bezpieczeństwem całego kraju. Jako prezydent Rzeszowa chciałbym się zająć w szczególności naszym pięknym miastem – mówił Marcin Warchoł.

Jak wskazał kandydat, powołując się na raport Europolis Fundacji Schumana, Rzeszów jest na trzecim miejscu w Polsce, jeśli chodzi o najbezpieczniejsze miasta w Polsce. Podkreślił, że jest to zasługa byłego prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca, służb oraz mieszkańców.

 

Marcin Warchoł podkreślił, że jako prezydent chce inwestować w rozwój miejskiego monitoringu, który pozwala między innymi na przedstawianie materiałów dowodowych w przypadku wypadków i kolizji drogowych, czy szybkie interwencje służb ratowniczych w nagłych wypadkach zarejestrowanych przez kamery.

W Rzeszowie mamy 7 kamer na kilometr kwadratowy. To jest drugie miejsce w Polsce. Natomiast dobra kontynuacja polega na tym, żeby rozwijać te sprawdzone metody poprawy bezpieczeństwa. Tam, gdzie mieszkańcy będą zgłaszać mi takie potrzeby, bezwzględnie będę realizował to zapotrzebowanie – zapewnił.

 

Kolejną obietnicą kandydata jest podwojenie kwoty przeznaczanej z budżetu miasta na partole policji i straży miejskiej. W efekcie, jak zapewnił, będą one z większą częstotliwością patrolować sytuację w bardziej niebezpiecznych miejscach Rzeszowa.

Pan prezydent Tadeusz Ferenc przeznaczał około 200-300 tysięcy złotych na dodatkowe patrole policji. Policjanci po godzinach pracy mogą sobie dorobić, a z drugiej strony mieszkańcy odczuwają większe bezpieczeństwo ze względu na to, że te patrole się pojawiają – argumentował Marcin Warchoł.

 

Marcin Warchoł chce także doświetlić latarniami takie miejsca, jak parki, skwery, nieoświetlone części osiedli.

W miejscach niedoświetlonych, gdzie mieszkańcy nie czują się bezpiecznie, będę budował latarnie – obiecał kandydat na urząd prezydenta Rzeszowa.

 

Jednym z głównych postulatów w kwestii bezpieczeństwa, jaki przedstawił kandydat jest też budowa kompleksowego systemu inteligentnych przejść dla pieszych, szczególnie w pobliżu szkół.

DSC_3530

Jak tłumaczył, przy takim przejściu fotokomórka stwierdza, że pieszy zbliża się do “zebry” i w tym momencie świecą się trzy sygnalizatory: na jezdni, obok jezdni na znaku pionowym oraz oświetlenie LED z góry.

Na to są środki unijne, środki rządowe, będę je pozyskiwał i będę tworzył system inteligentnych przejść dla pieszych – tłumaczył.

 

Wiceminister chciałby też budować w Rzeszowie zatoki przy szkołach, gdzie rodzice mogą bezpiecznie wysadzać swoje dzieci.

Jako ojciec trójki małych dzieci, który przywozi dzieci do szkoły, wiem o tym, że w niektórych miejscach potrzeba takich zatok – stwierdził.

 

Bezpieczny Rzeszów to bardzo ważny punkt w moim programie – podsumował na koniec Marcin Warchoł.

 

 

Tekst: Kacper Ciuba

Źródło, zdjęcia: Sztab Marcina Warchoła

22-05-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)