REKLAMA

Małopolska i Podkarpacie wspólnym głosem

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami wznowiono wspólne posiedzenia zarządów województw Małopolskiego i Podkarpackiego. Gospodarzem pierwszego z nich była Małopolska, a delegacje spotkały się w tarnowskim ratuszu 28 lutego.

Nasze województwo reprezentował marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałkowie Jan Burek i Lucjan Kuźniar oraz członek zarządu Bogdan Romaniuk, a także sekretarz Lesław Majkut i dyrektorzy departamentów Marta Matczyńska, Katarzyna Sołek i Lesław Kornak. Z województwa małopolskiego w spotkaniu uczestniczyli m.in marszałek Marek Sowa, wicemarszałkowie Roman Ciepiela i Wojciech Kozak oraz członek zarządu Stanisław Sorys.

Gościem spotkania był także Jerzy Kwieciński, wiceprezes zarządu Fundacji Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości, który mówił o Konwencji Karpackiej. Jednym z ważniejszych tematów były problemy komunikacyjne łączące obydwa województwa. Padły deklaracje dotyczące starań o finansowanie budowy łączników autostradowych, których brakuje zarówno na podkarpackim i małopolskim odcinku A4. Województwa chcą w najbliższej perspektywie wyremontować także drogę wojewódzką nr 984, łączącą Mielec z Tarnowem. Mówiono także o planach związanych z linią kolejową nr 108 Krościenko-Stróże.

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem mediów. Na zakończenie marszałkowie, w obecności dziennikarzy podpisali wspólną deklarację dalszej współpracy.

marszalek ortyl

– Jesteśmy u progu nowej perspektywy. Rozmawialiśmy o działaniach, które musimy podjąć od zaraz aby zlikwidować bariery rozwoju gospodarczego naszych regionów. Wspólnie chcemy ustalić nasze założenia Strategii Karpackiej. To temat, który oczywiście wykracza poza nasze regiony, ale z wieloma regionami z tego obszaru współpracujemy. Chcemy przygotować taki plan, aby zamienić ten karpacki obszar w atrakcyjne miejsce porównywalne do Alp – powiedział marszałek małopolski Marek Sowa.

Umówiliśmy się na wspólne działania, które wykraczają ponad nasze województwa, ale i granice kraju. Mam na myśli Strategię Karpacką. Ważne są projekty łączące Podkarpacie z Małopolską, bo nowa perspektywa stawia nam takie wymagania. Muszą być spójne i to kryterium będzie istotne podczas negocjacji z Brukselą o unijne wsparcie. Dlatego konieczne są kolejne spotkania, aby nasze wspólne działania uściślić – dodał marszałek Władysław Ortyl.

Tomasz Leyko Rzecznik prasowy UMWP
fot. malopolskie.pl

01-03-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

malopolska-i-podkarpacie-wspolnym-glosem