REKLAMA

RZESZÓW. Mali pacjenci spotkali się online z Pierwszą Damą (ZDJĘCIA)

RZESZÓW, ŁAŃCUT / PODKARPACIE. Przebywające na różnych oddziałach szpitalnych w Rzeszowie i Łańcucie dzieci mogą kontynuować edukację, poszerzać horyzonty i odnajdować pasje, dzięki zajęciom w ramach Zespołu Szkół przy Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim numer 2 im. Św. Jadwigi Królowej. Z podopiecznymi placówki Pierwsza Dama rozmawiała dzisiaj o nauce, zainteresowaniach, zbliżających się świętach i nadziejach na nowy rok.

01_12

Foto: Grzegorz Jakubowski / KPRP

Zajęcia dla dzieci w wieku od 3 do 18 lat prowadzone są w szpitalu, ośrodku rehabilitacyjno-edukacyjnym i w centrum medycznym. W zależności od stanu zdrowia podopiecznego nauka odbywa się w świetlicy lub indywidualnie, w sali szpitalnej.  W związku z zawieszeniem lekcji szkolnych w tradycyjnej formie, na oddziałach, na które nauczyciele nie mogą wejść, praca prowadzona jest zdalnie.

Podczas rozmowy on-line z Pierwszą Damą uczniowie wszystkich grup opowiadali o nauce, o udziale w pozaszkolnych konkursach i przedsięwzięciach oraz o swoich zainteresowaniach. Dzieci co roku uczestniczą w akcji „Narodowe Czytanie”, chętnie biorą udział w imprezach utrwalających wiedzę o ważnych wydarzeniach historycznych, obchodzą m.in. Dzień Ziemi, Dzień Teatru, Dzień Papieski i Dzień Dziecka. Okres przedświąteczny wypełniają im spotkania wigilijne i wspólne kolędowanie, w poprzednich latach organizowane były również bale karnawałowe i zabawy. Z okazji spotkania z Pierwszą Damą uczniowie przygotowali świąteczną, muzyczną niespodziankę. Mówili też o szkolnych przyjaźniach, świętach, które wszyscy zamierzają spędzić w rodzinnym gronie i nadziejach na kolejny rok. Małżonkę Prezydenta pytali o tradycje, które wyniosła z rodzinnego domu, przy tej okazji rozmawiano też o specyfice świątecznych zwyczajów w poszczególnych regionach Polski.

Nauczyciele i wychowawcy, chcąc indywidualnie podchodzić do ucznia, opracowują programy autorskie i innowacje dostosowane do potrzeb szkoły szpitalnej.  Aby urozmaicić dzieciom pobyt w szkole i pomóc im zapomnieć o chorobie, angażują podopiecznych w realizację oryginalnych projektów, jak grupa kabaretowa „Lubię to” i Zespół Bajkersi, do których należą zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. W szkole prężnie działa Samorząd Uczniowski. Dzięki niemu uczniowie – pod kierunkiem nauczycieli – angażują się w ważne inicjatywy społeczne, jak akcja „Kartka dla Powstańca”.

Młodzież prowadzi również szkolną gazetkę: „Pigułka Radości”, która wydawana jest od 1995 roku. Pacjenci dziecięcych oddziałów publikują w niej swoje wiersze, dzielą się wrażeniami z pobytu w szpitalu, polecają ciekawe książki i filmy. Obecnie gazetka ma formę multimedialną. – Jestem pod wielkim wrażeniem Waszej aktywności. Wasza radość, pogoda ducha i humor są ogromnie ważne – mówiła Pierwsza Dama. – Pielęgnujcie w sobie tę wspaniałą energię – dodała podczas składania najmłodszym bożonarodzeniowych życzeń. Małżonka Prezydenta wyraziła nadzieję, że przyszły rok przyniesie uczniom, nauczycielom i medykom wytchnienie, powrót do normalności i wiele zdrowia.

Szkoła powstała w 1990 roku, a działalność prowadzi w trzech placówkach – w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, w Klinicznym Regionalnym Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjnym w Rzeszowie oraz w Centrum Medycznym w Łańcucie.

Źródło: prezydent.pl

Zdjęcia w galerii: UMWP / KSW nr 2 w Rzeszowie


18-12-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

mali-pacjenci-spotkali-sie-online-z-pierwsza-dama-zdjecia-7873-00r2kc